Leoš StředaČeská televize: Leoš Středa má dva doktoráty - z medicíny a sociální práce. Jeho IQ je 190, přesto raději učí mentálně postižené žáky. Býval lékařskou celebritou, v 90. letech patřilo k jeho klientům 75% českých a slovenských žen, které chtěly hubnout, být krásné nebo zdravě vypadat a žít. 

Byl majitelem impéria klinik zaměřených na estetickou medicínu, které opustil a radějii se v Kambodži věnoval dětem s vrozeným syndromem AIDS, u nás mentálně postiženým žákům.

Jak jste dělal z boubelatých dívek štíhlé krásky?
MUDr. Leoš Středa: Tak ono s tím hubnutím a s tou ženskou krásou to tak zase jednoduché není, jak by se zdálo z některých reklam a bulvárních časopisů a novin. Vždycky veškeré ty techniky na hubnutí mohou pomáhat, ale zásadou je změnit životní styl. Začínal jsem jako lékař ve Výzkumném ústavu endokrinologickém na Národní třídě, což mělo právě hodně blízko k redukci nadváhy. Pak přišla revoluce, obrovský boom, všichni chtěli vypadat krásně, všichni chtěli vypadat moderně, takže jsem začal podnikat na poli částečně lékařském a částečně kosmetickém. Otevřel jsem si první nejprve kosmetický salón a potom svoji první kliniku, a tak vznikl Institut lékařské regenerace, který se v devadesátých letech stal největší firmo v oboru kosmetiky u nás.

Přesto jste se rozhodl jednoho dne všechny společnosti prodat. Proč?
MUDr. Leoš Středa: Já jsem v Asii najednou zjistil, že tam mám čas věnovat se třeba psaní knížek, že tam mám čas věnovat se vývoji nových přípravků na bázi speciálních asijských bylin, které mohou přinášet úlevu naší přetížené pleti právě díky tomu, že se vlastně poučíme ze staré tradiční asijské medicíny.

Dnes žijete v Kambodži. Jak tam se podniká?
Leoš StředaMUDr. Leoš Středa: Kambodža je země, která prošla takovým zajímavým vývojem. Koncem sedmdesátých let tam vládli Rudí Kmérové, což byli ultrakomunisté, kde třeba trest smrti byl i za nošení brýlí, protože to byl "buržoazní intelektualizmus". Ti Rudí Kmérové, to byli patnáctiletí výrostci, kteří se dostali k moci a vraždili svoje rodiče, prarodiče a tu zemi dovedli až úplně k úpadku. Vlastně v 90.letech, po revolucích jinde, vznikl i v Kambodži nový stát, nové království, které se vyvíjí. Takže když já jsem přijel z toho našeho přetechnizovaného světa právě do Kambodži, tak to byl obrovský rozdíl. Pláže, kde nebyl jeden jediný člověk, kde se mohl člověk koupat úplně sám. Země, která neměla svoji vlastní výrobu, školství, které v podstatě tehdy začínalo. Tam jsem začal spolupracovat s nadacemi, které se zabývají léčbou, nebo péčí o děti, které se narodily s vrozeným AIDS... Se slovenskou nadací Magna budujeme teď nové speciální školící středisko. Tamější zemědělci neposílají děti do školy, protože je lépe je posílat na pole.

Čili jakým způsobem chcete dosáhnout toho,aby se děti vzdělávaly?
Leoš StředaMUDr. Leoš Středa:Udělali jsme to, že děti, které jsou celý den ve škole, dostanou zdarma jídlo, rodičům uhradíme školní uniformy a veškeré náklady, které se školou mají. Tím pádem se může dosáhnout toho, že ti rodiče začnou posílat děti do školy a možná právě ta příští generace, která bude vzdělanější a bude najednou hledat smysl ve vzdělání...tak přinese to východisko aspoň v jiném slova smyslu.

Jak se podle vás mění česká společnost?
MUDr. Leoš Středa: Mění se jak k horšímu, tak k lepšímu. Pořád ještě máme takovou tu tendenci hledat u nás, kdo je čím vinen, nemáme rádi politiky, k volbám ale nechodíme. Nemáme rádi podnikatele, protože mají peníze a přitom se sami nesnažíme se třeba do podnikání zapojit. Zase si myslím, že mladá generace má šance díky možnosti cestování prostě vypadnout, vyjet ven, naučit se, zjistit něco nového a pak to třeba přivézt zpátky k nám a to si myslím, že může být cesta pro budoucnost.

 

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí