Leoš Středa: "Měl jsem štěstí v životě, a tak bych rád alespoň část předal dál"                     rozhovor pro Deník.cz

Rozhovor s renomovaným odborníkem na obezitologii a redukční kúry, s nímž připravuje OrlickyDenik.cz pro své čtenáře pravidelnou rubriku.
MUDr. Leoš Středa založil u nás estetickou medicínu. Přednáší ji na 1. lékařské fakultě. Zavedl v ČR léčebnou (terapeutickou) pedagogiku. Sociální management a managemet zdravotnictví je další oblastí, které se věnuje jak na akademické půdě, tak v praxi. Má všestranný záběr. Novinářka Marie Formáčková ho kdysi označila za odborníka na život. I když původně léčil významné celebrity včetně prezidentů a vysokých politiků, filmových herců a zpěvákůsám se rozhodl svět VIP opustit ... a doopravdy odešel. Obrátil se k jiné skupině společenského spektra, věnuje se vzdělávání a sociální oblasti. Dostudoval si speciální pedagogiku, stal se doktorem sociální práce. Založil a buduje obor léčebná pedagogika zaměřený na terapeutické vzdělávání a výchovu postižených.
Po sametové revoluci byl prvním soukromým lékařem v tehdejším Československu. Otevřel kliniky estetické medicíny, kde byla široká nabídka služeb, týkajících se nejen hubnutí, ale krásy a zdraví. Jeho Institut lékařské regenerace a kosmetiky měl síť poboček doslova po celém světě, od Kanady po Nový Zéland. Chodit ke Středovi bylo v devadesátých letech zkrátka „in”. Jeho dieta StředaForm ho proslavila nejvíc, protože odpovídá na otázku, jak zhubnout, ale je i návodem pro zdravý životní styl. Od roku 1990 s dietou StředaForm zhublo patrně nejvíce Čechů. Úspěšnou komerční lékařskou dráhu postupně opustil a od roku 2000 se už plně  věnuje jen pedagogické činnosti na univerzitách a vzdělávání postižených.