Kategorie

To nejsou hranolky, ale syrové řezy z ředkve obarvené pomocí kari práškuProblematice vitariánství, které je někdy také nazývané jako syrojedení nebo anglicky raw food se věnoval festival živého jídla Raw Fest, který se konal 24. 5. 2014. Vitariáni konzumují potravu, která není nijak tepelně upravovaná, především tedy jde o zeleninu, ovoce, ořechy a různá semínka. Často se do pokrmů přidává také lněná vláknina, která je velmi zdravá a působí blahodárně na organizmus. Příprava těchto jídel probíhá mixováním, klíčením či vysoušením. Když člověk řeší otázku jak zhubnout, může vyzkoušet i tuto stravu. Spíš než o hubnutí jde ale o životní styl, stejně jako například vegetariánství nebo veganství.

Vystavovatelé na festivalu Raw Food byli převážně různé restaurace, které se zabývají vitariánskou stravou. K ochutnání zde bylo několik druhů jídel, od slaných po sladké. Také jste mohli zkusit ovocné či zeleninové smoothies. To jsou mixované nápoje vyrobené z čerstvého ovoce a zeleniny.

Přímo na místě mohli návštěvníci festivalu shlédnout přípravu polévek, pomazánek nebo třeba cuketových nudlí či raw sushi. Na některé pokrmy se můžete podívat na fotografiích. Toto čerstvé jídlo je velmi dobré a hlavně zdravé a plné vitamínu, které člověku můžou při některé dietě (např. Dukanova dieta, StředaForm, Atkinsova dieta) chybět. „Masožrouti“ by si však na své nepřišli.

Vitariánství obvykle podporu v řadách odborníků příliš nemá. Přesto je to jedna z alternativ, kterou lze využít například jako přechodnou redukční dietu.  Následovat by měla zdravá strava, která zabrání nechtěnému jojo efektu. Obvykle se doporučuje strava vyvážená. Ti, kterým se rostlinná strava líbí, mohou přejít třeba na bio životní styl, nebo v jídle uplatnit prvky vegetariánství či veganství.

 

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí