MUDr. Kateřina Cajthamlová: "Být štíhlý není vždy ideální"        rozhovor pro Český rozhlas Dvojku

Paní doktorko, proč se neustále tolik mluví o jídle?

Mám takovou hypotézu. V roce 1944 byl proveden Minnesotský experiment. V něm sledovaným mladým mužům vědci sebrali jídlo, nechali jim jen půlku jejich běžné porce. Ti lidé kromě velkého úbytku tělesné hmoty prošli ještě jednou proměnou. Účastníci experimentu začali mluvit především o jídle, hodiny a hodiny probírali jídlo, recepty.

V roce 1998 Americký institut pro zdraví změnil rozmezí BMI, tak, že hodnoty normálu velmi zúžil. Takže vyřadil velkou skupinu robustních lidí, která před změnou spadala do normálu (např. muži s širokými rameny, ženy s velkými prsy). Tito lidé se najednou dostali do kategorie nadváha. Jako by jim někdo sebral jídlo. Výsledkem je, že oni pořád vaří. Takže my ve 21. století vidíme důsledky Minnesotského experimentu v praxi.

Proč došlo k takové změně?

Je to výhodné. V sedmdesátých letech existovala skupina žen, i podle tehdejších měřítek obézních, a ty říkaly: Ale my jsme se tak narodily. Nešikanujte nás.

Dnes pediatři tvrdí, že příčiny obezity jsou vysoce pravděpodobně z části genetické, ale také důsledkem prvního tisíce dne po početí, to znamená nitroděložní vývoj, strava matky, prokrvení placenty, typ porodu, napolykané bakterie během porodu, napolykané bakterie během kojení plus doba kojení a výživa do dvou let věku dítěte. Jde tedy o něco, co v dospělosti musíme přijmout a přizpůsobit, ale už to nejde příliš změnit.

Na druhou stranu existují důkazy o tom, že lidé nad šedesát pět let věku s BMI 32 – 35 žijí delší dobu a lépe snášejí zánětlivé choroby a infekční onemocnění, pokud nemají metabolický syndrom.

Na jednu stranu se mluví o zdravých obézních, ale o nemocných hubených lidech nikoli. Takže navrhuji, přestaňme se vážit, začněme si sami sebe vážit a pojďme sledovat zdravotní stav. Protože pokud někdo něco váží, ale je zdravý, tak je na tom v konečném efektu asi lépe, než ten, kdo váží sice málo, ale má kdejakou chorobu. (celý rozhovor najdete ZDE)     

 

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí