Semínka a tobolky len

 Tento týden ani jeden z protagonistů soutěže neshodil. Proto dnešní díl soutěže v hubnutí věnujeme zkušenostem paní Marie Sikorové z Ústí nad Orlicí, která je blízkou spolupracovnicí Orlického deníku a do soutěže se zapojila úspěšně. MUDr. Leoš Středa jí nasadil dietu s omezením sacharidů. Tady je její návod, jak zhubnout. Dokonce poslala recept na sekanou, ve kterí je lněná vlíknina a která se hodí do diety Středaform.

První zkušenosti

Od mládí až dodnes jsem vyzkoušela všechny dostupné diety a návody jak zhubnout. Zúčastnila jsem se několika cvičebních pobytů s dietou i léčbou. Neopomíjela jsem sport a cvičení. Každý úbytek váhy se časem proměnil v dvojnásobný přírůstek, nepomáhaly ani léky na štítnou žlázu. S přibývajícími lety ubýval sport, dlouho odolávala jóga a nakonec zůstalo jen kolo a stále se zvyšující nadváha, způsobující potíže nohou.

 Z beznaděje mě probralo až sledování úspěchů se snižováním váhy v Orlickém deníku, kde je rozhodující dieta StředaForm. Informovala jsem se v redakci, objednala se a  4. října jsem byla vlídně přijata v českotřebovské ordinaci. Byl to MUDr. Leoš Středa  a jeho spolupracovníci. Posoudili moji výšku a váhu a pak jsem dostala osobní i písemné pokyny, jak hubnout a jak zhubnout. Odcházela jsem s nadějí.

Při kontrole 15. listopadu jsem měla o 7,5 kg méně. Dieta samozřejmě pokračuje. Tento příspěvek píši o čtyři dny později a váhu už mám celkem nižší o 9 kg. Považuji to za „úplný zázrak“, nikdy v životě se mně to ještě nepodařilo a přála bych to i dalším čtenářům.

Jak jsem postupovala? Opakovaně jsem si přečetla pokyny, abych si je zapamatovala. Z určených potravin jsem nejdříve vybrala ty, na které jsem zvyklá, aby změna nebyla tak velká, a v úvahu při tom brala počet jednotek stanovených pro dietu. Zeleninu s více jednotkami jsem nahradila jinou s jednotkami nižšími a doplnila např. o lilek, který dušený chutná výborně k masu.  Ovoce jsem s ohledem na množství cukru omezila na minimum. Příjem masa jsem musela navýšit, zvolila jsem všechny druhy včetně vnitřností. Chutný je i vařený jazyk, nebo srdce s hořčicí. Vývar z nich se dá přidat do polévky. Dvakrát jsem si připravila játra v běžné úpravě, jen jsem  omezila množství cibule. Na talíři jsem je ozdobila sojovým jogurtem, podruhé majolkou. Maso se dá dobře kombinovat i nahrazovat houbami. Když skončily lesní, začala jsem používat žampiony. Ty kombinuji i s vejci. Nezapomínám na polévky, jsou součástí tekutin. Do vývaru místo těstovin přidávám vlákninu. Měla jsem doma pšeničnou, ale lepší je žitná – má méně sacharidů. Mám z dřívějška i vlákninu: choceňské bílé jogurty výborně ochutí vlákninové tablety Středa-life. Do stravy zařazuji ryby všech druhů. Dbám na příjem tekutin, které často ochucuji citronem. Střídám různé čaje, včetně bylinkových, občas zařadím čistící a urologický, aby se mně v těle neusazovaly nežádoucí látky. Piji také podmáslí a kefír i běžnou vodu.  Z minerálek preferuji mírně perlivou magnezii, která podporuje činnost svalů a zamezuje křečím. Ze sladidel jsem si oblíbila DiaChrom. Jedna tableta nahradí kostku cukru, ale má kalorickou hodnotu o 95,5% nižší. Chrom současně snižuje chuť na sladké.

Při počáteční zácpě jsem použila čaj z listů senny, přidala do potravin více vlákniny a navýšila pitný režim. Objevila se i zvýšená únava - řešila jsem ji odpočinkem a spánkem.  Nejvíce mi chyběl chléb. Občas jsem si vypomohla plátkem černého nebo rýžového chlebíčku, ale nezapomněla jsem počítat body. Vše se srovnalo. Dnes se těším, že si upeču chléb z lněné vlákniny podle návodu v Orlickém deníku ze dne 16.11.  Na závěr se s Vámi podělím o recept na sekanou vhodný pro tuto dietu.              

Marie Sikorová, listopad 2012

Dietní recept - sekaná (3 porce)
Suroviny:
  • 30 dkg mletého masa  (jakékoliv)
  • 1 vejce
  • 1 lžíce lněné vlákniny 
  • 2 lžíce otrub (vhodnější jsou žitné než pšeničné)
  • sůl  (přiměřeně), trochu majoránky nebo bazalky s čerstvou nasekanou petrželkou
Postup: 
Vše smíchám dohromady s přísadami dle chuti. Teflonovou pánev potřu slabě olejem a rozložím hmotu jako u přípravy bramboráku. Propeču  a na talíři hotové rozkrájím na trojúhelníky. Když je placka při pečení suchá (např. u krůtího masa), potřu ji ještě na pánvi zlehka máslem. Mohu i podusit pod poklicí s troškou vody.
Dvojitou dávku dávám upéct do remosky s minimem oleje. Tak se vypeče - pokud se nejedná opět o krůtí sekanou. Tu vždy potírám nahoře máslem. Tato sekaná chutná celé rodině. Dá se jísttřeba s brokolicí, která nepřidává sacharidy. Lněná vláknina je k sehnání např. v lékárně U nádraží v České Třebové.

Dieta Středaform se stala v naší čtenářské soutěži v hubnutí nejúspěšnější. Jak zhubnout pomocí této diety naučí každého MUDr. Leoš Středa v ordinaci. Získáte od této diety jídelníček, naučíte se, co je dietní strava a zdravá strava a budete hubnout. Ale i jak cvičit, resp. pohybovou aktivitu během hubnutí. Dr. Středa vám řekne, zda je prozhubnutí vhodná krabičkoá dieta, Dukanova dieta nebo dělená strava, zhubněte pod dohledem odborníka.

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí