Dělená strava pana šéfredaktora

Opět krátký pohled do nově připravované knihy Nebezpečný svět kalorií autorské trojice prof. Doleček, doc. Středa a dr. Cajthamlová: Víte, že naše republika je na nečestném 10. místě žebříčku obezity? Máme v populaci 15 procent obézních. Nejtlustší jsou Američané, ti mají procento obézních dvojnásobné. V Evropě jsou nejtlustší Britové, kteří mají 24 procent obézních.

Jak jsou na tom vyzyvatelé?

Doc. MUDR. Leoš Středa, Ph. D.Doktor Leoš Středa stále zůstává na 93 kg. Již několikrát se čtenáři dotazovali, co na Filipínách tak dlouho dělá. Z tepla do zimy asi tolik nepospíchá. Ale v Asii neodpočívá. Otevírá od příštího školního roku střední školu Dr. Streda College, kde budou studovat budoucí sestřičky a ošetřovatelky z Filipín. Pro čtenáře online verze našeho Deníku uveřejňujeme odkaz na webové stránky Velvyslanectví České republiky v Manike, kde je o jeho škole napsáno víc. Klikněte zde.

LMgr. Stanislava Švarcováanškrounská starostka Stanislabva Švarcová teď na hubnutí nemá pomyšlení. Je na váze 74 kg, má tedy půl kila navíc proti minulým týdnům. Jenže má k řešení spoustu jiných věcí a na hubnutí zkrátka v jejím programu místo moc nezbývá. Její statistika: výška 160 cm, počáteční hmotnost byla 77,5 kg. Nejnižší dosažená hmotnost v průběhu naší soutěže  byla 71,5 kg.

šéfredaktor Karel PokornýŠéfredaktor Karel Pokorný má stále váhu kolem 85 kg, což mu dělá radost a více o tom píše ve svém dnešním „vyznání". Potvrdilo mu to minulý týden i vážení u jeho lékařky – poctivá kalibrovaná zdravotnická „decimálka" mu navážila 86 kg, a to měl na sobě texasky, triko a silnou košili. Je mu ovšem jasné, že se do žádného rozmarného hodování pouštět nemůže a musí se hlídat. A to se mu prý zatím daří, i když občas trochu hřeší, neboť jak říká: „hřešit je lidské a někdy i krásné".
 

Šéfredaktor svůj závazek splnil

Nejprve se zavázal zhubnout z 97 na 90 kg, to splnil v létě. Pak svůj závazek prohloubil na 85 kg, a to splnil teď v zimě. O svých zkušenostech s hubnutím se dělí se čtenáři:

„Hlavně musím napsat, že bych tomu, že je možné takto zhubnout, nevěřil, pokud bych to sám nezkusil. Anabáze mého hubnutí má vlastně dvě části. Před zhruba dvěma lety jsem měl pro mě dnes neuvěřitelných 102 kilogramů a už jsem asi opravdu připomínal hrocha. Tehdy jsme v Orlickém deníku realizovali projekt, v němž jsme sledovali skupinu čtyř hubnoucích, kteří navštěvovali fitness centrum a dodržovali doporučený jídelníček a životosprávu. Tehdy mě to docela zaujalo a přestože jsem nikdy do té doby v žádném fitnessu nebyl, začal jsem chodit cvičit i já. Dost jsem dřel, někdy i třikrát týdně, upravil jsem si stravu i životosprávu. A byl jsem úspěšný, podařilo se mi „sundat" prvních pět kilo. Pomohla mi i skutečnost, že jsem se veřejně vsadil a nechtěl jsem vypadat jako srab.

Druhá část mé anabáze začala setkáním s doktorem Leošem Středou, s nímž jsme se dohodli na společném projektu, který už téměř rok realizujeme – a s námi i kolem tří set více či méně aktivních nadšenců. Jsem mu vděčný i za nápad, aby vznikla trojice vyzyvatelů – vyhlašovatelů, jejichž snahu o hubnutí budou moci čtenáři týden co týden sledovat. Motivaci jsem měl, chtěl jsem hubnout dál. A pokud jsem se k hubnutí veřejně zavázal, nechtěl jsem opět vypadat jako srab. Osobně preferuji ve své snaze zhubnout takzvanou dělenou stravu.

Princip této diety je jednoduchý: můžete buď maso, nebo „semínka", jak to, tuším, říkává Lenka Kořínková. A ke všemu můžete zeleninu. Takže jsem se naučil jíst třeba těstovinové saláty se zeleninou, nebo pečené maso se zeleninou, některé dny jsem zůstával na pečivu, samozřejmě převážně tmavém. V mém jídelníčku se prostě nesmělo potkat současně maso s přílohou. Pokud to dokážete a máte dostatek fantazie k tomu vymýšlet kombinace, které vám budou vyhovovat, máte šanci sundat kilo až kilo a půl týdně. Nutné je taky hodně pít, nejlépe neslazené nápoje. Každý den po ranní hygieně se vážím. Digitální váha mi jasně ukazuje, jak jsem na tom. Naučil jsem se zbytečně nejíst večer. Dokázal jsem i zmenšit porce. A taky se umím sám sebe zeptat: musím zrovna tohle a v takovém množství sníst? Jsem na své cílové váze, vrátil jsem se do oblečení, z něhož jsem před časem „vyrostl". Dost lidí z mého okolí si toho všimlo, taky čtenáři, někteří mě oslovují i na ulici. To člověku dělá dobře...

Náš projekt jde pomalu do finále. Děkuji všem, kdo hubnou s námi a zvlášť pak těm, kdo své příběhy i zveřejnili. Jste obdivuhodní!"

Dieta Středaform se stala v naší čtenářské soutěži v hubnutí nejúspěšnější. Jak zhubnout pomocí této diety naučí každého MUDr. Leoš Středa v ordinaci. Získáte od této diety jídelníček, naučíte se, co je dietní strava a zdravá strava a budete hubnout. Ale i jak cvičit, resp. pohybovou aktivitu během hubnutí. Dr. Středa vám řekne, zda je prozhubnutí vhodná krabičkoá dieta, Dukanova dieta nebo dělená strava, zhubněte pod dohledem odborníka.

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí