Kategorie

Žijme zdravě ! MUDr. Leoš Středa [10. - 19. díl]

Téma desátého dílu je věnované živinám, které se nevstřebávají z trávicího traktu, a tudíž tělu nedodávají žádné nadbytečné kalorie. Jednou z těchto složek potravy je nerozpustná, neboli nefermentovatelná vláknina. Objevuje se v naší potravě jako její nestravitelná součást a protože nedodává tělu žádnou energii, je ideální pro jakoukoliv dietu. Není vhodná pouze při hubnutí. Je velmi důležitá také pro lidské zdraví.

Jedenáctý díl se věnuje biokatalyzátorům, což jsou vitaminy spolu s minerály a stopovými prvky a patří k nezbytným a nutným součástem naší stravy. Spadají do skupiny mikronutrientů, tedy těch látek, které nám nedodávají žádnou energii a jsou tedy vhodné v rámci redukční diety. Správný růst, funkce a regenerace organizmu jsou velmi úzce spjaty s dostatečným příjmem těchto látek a nedostatek biokatalyzátorů může vyvolat i závažné poruchy zdraví.

Dvanáctý díl je věnován tématu optimálních měr a hmotností. Podle toho je člověk schopný si určit, jestli nastal čas pustit se do redukční kúry. Existuje řada výpočtů, nomogramů a tabulek, které rozdělují váhu na normální, nadváhu a obezitu. Ideální hmotnost je však ve skutečnosti pouze statistický údaj, který zobecňuje výsledky měření na široké populaci a vůbec nebere v úvahu individuální rozdíly jednotlivců (např. váhu kostí či svalové hmoty u sportovců). 

V třináctém díle pořadu byla řeč o měření obezity. Nejrozšířenějším způsobem hodnocení a měření hmotnosti je tzv. body mass index (BMI), někdy také označovaný jako hmotnostní index. BMI není ve skutečnosti příliš spolehlivým ukazatele. Nepřesný je například u dětí, sportovců či těhotných žen a nesprávně je používán u starých lidí. Dalším ukazatelem je například body shape index. Velmi oblíbené jsou v poslední době bioimpedanční analýzy. Co to je se dozvíte v tomto díle pořadu.

Čtrnáctý díl zdůrazňuje, proč je důležitější redukční kúra, než pohybová aktivita. Rada v otázce hubnutí je jasná: „Přestaňme hledat zázračnou formuli na snadné hubnutí.“ Každý samozřejmě hledá přípravky, které by ho zbavily přebytečných kilogramů samy. Jsou to buď různé práškové koktejly, zelená káva, výtažek z ananasu apod. Bohužel jediným úspěšným způsobem jak zhubnout, je nasazení vhodné redukční diety a pravidelný pohyb. S pohybem to však během diety nepřehánějte, ať necítíte zbytečnou únavu.

Patnáctý díl pravidelného pořadu o hubnutí a zdravém životním stylu byl o největším nepříteli všech diet. Tím je samozřejmě jojo efekt. Bývá součástí každé diety a je jen na nás, do jaké míry ho necháme narůst. Jak se mu co možná nejlépe vyvarovat a co s ním, když už nás dožene? O tom všem povídal MUDr. Leoš Středa, odborník na otázku jak zhubnout a autor velmi účinné a oblíbené diety StředaForm.

V šestnáctém dílu se MUDr. Leoš Středa věnuje praktické stránce hubnutí, a tou jsou redukční diety. Dieta je pro shazování kilogramů velmi důležitá. Samozřejmě hubnutí není pouze o dietách, ale správná dieta by měla být tím hlavním základem. Pod pojmem dieta si většina lidí představí omezení jídelníčku a počítání kalorií, či vážení porcí. Ne vždy je však toto nutné. Existuje několik různých typů diet, které se od sebe velmi liší.

Sedmnáctý díl pořadu o hubnutí, který uvádí MUDr. Leoš Středa, se zabývá aktivními dietami. Dietních režimů existuje nepřeberné množství. Aktivní diety patří do skupiny diet, u kterých si člověk nemusí počítat kalorie ani vážit porce. Stačí se vyvarovat některých nevhodných (pro danou dietu) potravin a tuky začnou mizet doslova samy. Pokud se chcete o tomto snadném hubnutí dozvědět víc, poslechněte si celý díl pořadu.

V osmnáctém dílu pořadu o hubnutí se posluchači naučí, jak se vyvarovat jo jo efektu. Ihned po ukončení dietního režimu by měla nastat fáze tzv. fixace. V tomto období musí člověk naučit tělo zvyknout si na novou váhu. Po každé dietě, pokud člověk úplně nezmění životní styl, dochází k jo jo efektu. Úkolem fixační fáze je toto přibírání na váze oddálit. Nedojde k němu tedy v dalších týdnech či měsících, ale třeba až za několik let, v tom nejlepším případě vůbec.

Devatenáctý díl pořadu o hubnutí s MUDr. Leošem Středou není překvapivě o redukčních dietách, ale věnuje se pohybu a fyzické aktivitě ve spojení se ztrátou nadbytečných kilogramů. Často se říká: „Sportem ku zdraví“, což určitě platí. Pravidelný pohyb příznivě působí na lidský organizmus. Bohužel pouze sportem se příliš hubnout nedá. Navíc při dietě může fyzická aktivita člověka ještě více vyčerpávat a ten poté redukční kúru nemusí dotáhnout kvůli únavě do zdárného konce.

 

   


O autorovi: MUDr. Leoš Středa přední odborník na hubnutí a diety. Zakladatel oboru estetická medicína u nás, který léčil významné celebrity. Jeho dieta StředaForm ke snižování nadváhy ho proslavila nejvíc. Je lékař, učí na několika vysokých školách v Praze i v zahraničí, je autorem odborných knih, vyvíjí léčebné a kosmetické přístroje, diety a dietní přípravky, jeho oborem je zdravá strava. Na Tip rádiu vysílá každou středu od 16 hodin.

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí