Kategorie

Téma třicátého dílu je věnováno praktické aplikaci Atkinsovy diety, která drasticky omezuje spotřebu sacharidů. Je velmi oblíbená hlavně proto, že se při ní nehladoví. Tato dieta má dvě fáze. V prvním týdnu se ze stravy vyřadí všechny sacharidy, včetně těch, které jsou obsažené v ovoci, mléku, mrkvi a podobně. V dalších týdnech se postupně přidávají malá množství sacharidů ve formě kterou organismus nejvíce postrádá, tedy ve formě ovoce a zeleniny. V dnešním díle si můžete poslechnout příkladový jídelníček této diety.

V díle třicátém prvním se MUDr. Leoš Středa zaměřil na velmi oblíbenou Dukanovu dietu. Je to moderní aktivní dieta, při níž hubnete bez pocitu hladu a člověk konzumuje přirozené potraviny. Dukanova dileta stojí hlavně na bílkovínách, omezuje tuky a cukry. Nízkosacharidová dieta přináší vždy riziko nedostatku vlákniny. Tento nedostatek doporučuje doktor Dukan doplňovat pomocí vlákninových tablet, nebo pravidelnou konzumací ovesných otrub. Tato dieta funguje velmi dobře a pacienti si ji pochvalují.

Povídání ve třicátém druhém dílu pořadu o hubnutí navazuje na minulý díl. V tom začal MUDr. Leoš Středa vysvětlovat základní principy ve světě velmi oblíbené Dukanovy diety. Je důležité podotknout, že během diety odpadá pocit hladu, potrava je složená především z bílkovin. Nejde však o žádné práškové instantní koktejly, ale o přirozené bílkoviny získávané z běžných potravin (ryby, maso, sýry…).

Třicátý třetí díl pořadu o hubnutí je věnovaný bodové dietě. V 60. a 70. letech minulého století byla u nás velmi populární. V dnešní době se s touto dietou také často setkáváme, i když v úplně jiné modifikaci. Bodová dieta samozřejmě není to, co říkají v legraci mnozí antidietáři, tzn. „zbodnu, co vidím“. Je to systém, který vyjadřuje způsob hlídání potravin a není to tedy způsob diety. Vychází z principu, že nejlepší je jednoduchý systém bez jídelníčku, rozpisů atd. Co je základem této diety se dozvíte v tomto díle vysílání.

Úvodem třicátého čtvrtého dílu je anglická věta „Easy diet works best“. V překladu to znamená, že nejlépe funguje jednoduchá dieta. Opravdu je jedno, jakou dietu pro shazování kil zvolíme, ale měli bychom se s ní ztotožnit, měla by nám vyhovovat a jejím podmínkám bychom se měli snadno a rychle přizpůsobit. Jednou takovou jednoduchou dietou je i dělená strava. Ta je určitou částí odborné veřejnosti zavrhována, a to i přesto, že funguje.

Třicátý pátý díl navazuje na povídání z předešlého týdne, kdy byla tématem dělená strava. Ta je v tomto díle rozebrána podrobněji. Její autor William Howard Hay dal tak trochu dělené stravě do vínku nepřízeň odborné veřejnosti tím, že tvrdil, že se nejedná o dietu, ale o přirozený výživový směr. V dávné historii, kdy byli lidé ještě odkázáni na lov, v podstatě také dělili stravu. Když se jim podařilo ulovit nějaké zvíře, jedli maso, a když se jim to nepodařilo, byli odkázáni na kořínky a rostlinnou stravu.

Výhradně dietnímu tématu je věnován třicátý šestý díl pořadu na Tip rádiu, který uvádí MUDr. Leoš Středa. Tím tématem jsou monotónní diety, které vycházejí z konzumace jednotvárné stravy. Jde například o konzumaci vajíček u vajíčkové diety, banánů u banánové diety, rýže u rýžové diety apod. Neustálé opakování stravy a tím pádem i chuti má za následek útlum pocitu hladu a chuti k jídlu. Těmto dietám se někdy také říká fádní nebo stereotypní. Více o nich se dozvíte v tomto dílu pořadu.

V dalším pokračování seriálu o hubnutí je opět řeč o monotónních, neboli fádních či stereotypních dietách. Díl s číslem třicet sedm se však podrobněji redukčním režimem, který má název Dieta kliniky Mayo. Tato redukční dieta získala svoje pojmenování podle jedné americké kliniky zabývající se obezitou a hubnutím. U odborníků není tento dietní režim příliš oblíben a to převážně kvůli nevyváženosti jídelníčku. To je však problém všech monotónních diet.

Třicátý osmý díl pořadu o hubnutí s Leošem Středou je na téma Bramborová dieta. Je to jedna z mnoha fádních diet, o kterých se pan doktor zmiňoval v minulých dílech. Stejně tak jako všechny monotónní diety, ani bramborová se u odborníků na hubnutí neshledává s pochopením a s uznáním. Lékaři jí zavrhují jako nevhodnou a mají k tomu řadu důvodů. Existuje však i skupina lidí, pro které jsou právě fádní diety vhodné. Jsou to lidé, kteří chtějí zhubnout, ale nedokáží se vypořádat se snížením příjmu energie. Více o bramborové dietě se dozvíte v pořadu Jak zhubnout na Tip rádiu.

Již několik týdnů se pořad na Tip rádiu s názvem Jak zhubnout věnuje tématu monotónních diet. Po vajíčkové dietě, dietě kliniky Mayo a bramborové dietě je v tomto díle na řadě chlebová dieta. Používá se než na hubnutí, spíše jako odlehčovací dieta s určitým pročišťujícím efektem. Konzumují se při ní totiž potraviny s vysokým obsahem vlákniny. V minulosti byla tato redukční kúra velmi populární, ale dnes, kdy je na trhu spousta dostupných vlákninových přípravků, chlebová dieta poněkud ztrácí na významu.

 

  


O autorovi: MUDr. Leoš Středa přední odborník na hubnutí a diety. Zakladatel oboru estetická medicína u nás, který léčil významné celebrity. Jeho dieta StředaForm ke snižování nadváhy ho proslavila nejvíc. Je lékař, učí na několika vysokých školách v Praze i v zahraničí, je autorem odborných knih, vyvíjí léčebné a kosmetické přístroje, diety a dietní přípravky, jeho oborem je zdravá strava. Na Tip rádiu vysílá každou středu od 16 hodin.

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí