Kategorie

Žijme zdravě ! MUDr. Leoš Středa [1. - 9. díl]

První díl byl tak trochu o statistice. V České republice i na Slovensku patříme bohužel k té obézní části populace. Nejtlutší jsou sice Američané, ale my od  nich nejsme tolik vzdáleni. Mnozí hledají zázračnou formuli na štíhlost. MUDr. Leoš Středa připomněl výrok prof. Štěpána Svačiny, který hovořil o tom, že u nás se za nesmyslné přípravky na hubnutí utratí mnohem více, než kolik je vynaloženo na seriózní léčbu obezity.  Prof. MUDr. Štěpán Svačina je přednostou 3. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a tématům výživy a obezity se věnuje dlouhá léta.

Druhý díl byl praktický. Které výrobky vybírat v obchodech. Jaký význam má označování dia a light. Proč nemáme hledat nízkotučné jogurty. MUDr. Leoš Středa svou výživářskou abecedu ukončil tématem metabolického syndromu. To je z hlediska medicíny největší strašák obezity. Přidružené komplikace, které mohou vést ke vzniku cukrovky, srdečních a cévních onemocnění a bohužel i některých nádorových onemocnění. Obezita vzniká kombinací genetických faktorů a nesprávné výživy. Genetické faktory ovlivnit neumíme, výživu ano.

Třetí díl se týkal odborníků na výživu. Jak poznat toho správného? Jakou kvalifikaci mají lékař či dřívější dietní sestry, kde se dá výživové poradenství studovat? MUDr. Leoš Středa upozornil, jak málo se tématu zdravé výživy věnují české státní instituce, kdy například rekvalifikační kurz na výživového poradce má až 5x méně vyučovacích hodin než kurs pro barvení textilií. Jako by příslušným úřadům ani nezáleželo, jak zdravá bude naše populace. Úřady se spíš zaměřují na vybírání pokut, než by preventivně věnovali čas přípravě a vzdělávání.

Ve čtvrtém díle jste se mohli dozvědět něco málo o historii známé Atkinsovy diety. Proč se dieta nesetkala s velkým úspěchem u odborníků? Jak hubnout a zhubnout pouze podkožní tuk a ne svalovou hmotu? Odpovědí na tuto otázku je dieta (Atkinsova, Dukanova, StředaForm), při které se maximálně omezuje příjem sacharidů. Vysílání bylo tedy také o sacharidech. Sacharidy patří v naší výživě k základním makronutrientům. Dodávají organismu energii v menším množství, než například tuky. Na druhou stranu je nadměrný příjem sacharidů škodlivý zejména v případě, kdy jsou konzumovány ty sacharidy, které mají vysoký glykemický index. Pod pojmem sacharidy si nesmíme představovat jen cukry, kterým si sladíme například kafe nebo čaj. Sacharidy jsou obsaženy např. v mouce a veškerých přílohách, ovoci a také zelenině.

V pátém díle byla řeč o vláknině. Existují dva druhy vlákniny. Jedna je rozpustná a jedna je nerozpustná. Většina lidí si právě pod pojmem vláknina představuje tu vlákninu, která absorbuje vodu a je schopná bobtnat a toto bobtnání potom způsobuje pocit nasycení v žaludku. Druhý typ je vláknina nerozpustná. Má zásadní výhodu, že se z trávicího traktu nevstřebává a není pro organismus kalorickým příjmem. Působí očistně na trávicí trakt, někdy se jí říká střevní kartáč. Závěr povídání byl cholesterolu. Ten se dělí na hodný HDL cholesterol a zlý LDL cholesterol.

Šestý díl je zaměřený hlavně na tuky, a to špatné trans mastné kyseliny a hodné omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.Hubnutí se v poslední době stává velkým byznysem pro mnohé farmaceutické firmy a rádoby výživové poradce. Lidí, kteří se zabývají otázkou, jak zhubnout, stále přibývá a těchto hubnoucích služeb využívají. Ve vysílání Tip rádia si už několik týdnů povídáme o složení potravin, abyste takové služby nepotřebovali a mohli si diety rozepisovat sami. Dieta je totiž při hubnutí velmi důležitá. 

Sedmý díl patřil bílkovinám. Bílkoviny plní v našem těle několik důležitých úloh. Je to vlastně základní stavební struktura našeho těla. Bílkoviny jsou významné pro pohyb a podílejí se výrazně i na obraně našeho organizmu. Nejčastěji jsou bílkoviny v obecném povědomí spojovány s výstavbou svalů. Rozdělit je můžeme na bílkoviny rostlinného a živočišného původu. Z hlediska diety jsou bílkoviny nejvýhodnější složkou potravy. Dodávají méně energie, než tuky a stejné množství energie, jako cukry. Na rozdíl od cukrů a tuků se však bílkoviny obtížněji v těle vstřebávají a zpracovávají.

V osmém díle se posluchači mohli dozvědět něco o pitném režimu. Ten je velmi důležitý nejen během hubnutí pomocí redukční diety. Nedostatek tekutin organizmu neprospívá, ale jeho nadbytek také není pro tělo vhodný. Člověk by měl denně vypít 1,5 až 2,5 litru tekutin. Rozmezí je sice veliké, ale potřebu tekutin si lze vypočítat podle jednoduchého vzorce. Poslechněte si tento díl a dozvíte se víc.

Devátý díl pořadu se opět věnuje tématům, která velmi úzce souvisí s obezitou. Řeč bude sice o veletrhu, ten se však příznačně jmenuje Bojujeme s tuky. Tento veletrh se koná v pátek a v sobotu 4. a 5. dubna v Praze. Jak již název napovídá, hlavním zaměřením veletrhu je boj s nadváhou a nadbytečnými kilogramy.

 

   


O autorovi: MUDr. Leoš Středa přední odborník na hubnutí a diety. Zakladatel oboru estetická medicína u nás, který léčil významné celebrity. Jeho dieta StředaForm ke snižování nadváhy ho proslavila nejvíc. Je lékař, učí na několika vysokých školách v Praze i v zahraničí, je autorem odborných knih, vyvíjí léčebné a kosmetické přístroje, diety a dietní přípravky, jeho oborem je zdravá strava. Na Tip rádiu vysílá každou středu od 16 hodin.

 

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí