Zdravé vaření / online kuchařka - dietní recept na chléb z lněné vlákniny
(pozn: videorecept dole)
Chléb z lněné vlákniny je vhodný při hubnutí pomocí redukční diety a když je žádoucí zdravá výživa. Semínka lnu a lněné otruby (tobolky) jsou požehnáním pro trávicí trakt. Nerozpustná vláknina má čistící efekt na střeva, funguje jako detoxikace. Nejde jen o detox, příměs semínek lnu je navíc zdrojem omega 3 a omega 6 mastných kyselin, které snižují cholesterol a jsou důležité pro srdce a cévní systém. Lněná vláknina téměř neobsahuje sacharidy, proto je vhodná i u aktivní diety jako Dukanova dieta, dělená strava, krabičková dieta, diety StředaForm a Středalife. Lze také zkombinovat lněnou a žitnou vlákninu, jak vidíte na dalším top receptu.
 
Potřebné suroviny:
2 až 3 polévkové lžíce namleté lněné vlákniny
1 syrové vejce
1 polévková lžíce másla či margarinu
1/2 až 1 kávová lžičky prášku do pečiva
k dochucení: sůl, případně drcený kmín apod.
 

Předpříprava:
Namletá vláknina obsahuje směs lněných tobolek a semínek. Není vhodné samotné lněné semínko bez obalů, bohužel se u nás rafinovaná lněná semínka bez tobolkových obalů prodávají dokonce v prodejnách zdravé výživy. Hledejte jen semínka s lněnými tobolkami, kde je obsah vlákniny ideální. Potřebné množství rozemeleme nejlépe v elektrickém kávomlýnku. Můžeme však použít i běžný mlýnek na kávu. Namletou lněnou vlákninu, kterou nespotřebujete, uschovejte v ledničce, aby nezežlukla. Lněné semínko obsahuje zdravé omega 3 mastné kyseliny, které by se mohly v teple zkazit. Proto se lněná vláknina prodává nenamletá a je balena ve vzdušných obalech vyráběných např. z juty.
Příprava:
Lžíci másla či margarinu rozehřejte po dobu 20 vteřin v mikrovlnné troubě. Použijte mělkou misku či hluboký talířek. Do rozteklého másla přisypejte namletou lněnou vlákninu, rozšlehané syrové vejce, prášek do pečiva a zamíchejte. Můžete také namletou lněnou vlákninu  přisypávat postupně a pomalu během míchání, jde to pak snadněji. Metličkou či vidličkou důkladně rozmíchejte až se vše spojí. Pak dejte na dvě minuty do mikrovlnné trouby. Vznikne tam krajíc (bochánek), který kopíruje tvar misky.
 
Lněnou vlákninu seženete například na webu www.zdravi-lekarna.cz.

 

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí