Kategorie

Proteinové diety

Ráda bych se zapojila do Hubnutí s Deníkem. Vyzkoušela jsem už hodně diet, hlavně koktejly na hubnutí od různých firem. Poslední je teď proteinová dieta, ta prý mně zaručí rychlé a snadné hubnutí. Na webu jsem ale našla informace, že může být nezdravá. Ráda bych věděla, co na to řeknete vy, jako odborník.  Děkuji za odpověď. H. Hořejší, Praha 5.

MUDr. Leoš Středa: Dobrý den, přiznám se, že dávám přednost přirozené stravě i v dietách před tzv. instantními dietami, což jsou různé ty polévky, kaše a dietní nápoje. Konzumace uměle vytvářených proteinů v podobě prášku může být vhodná například u aktivních sportovců, kteří potřebují budovat svalovou hmotu. V rámci redukční kúry je však proteinový prášek nesmysl. Slovo protein znamená bílkovina. Bílkoviny je však možné získávat zcela přirozenou formou z běžných potravin, jako jsou například ryby. V případě užívání práškového umělého proteinu hrozí přesycení organizmu bílkovinami, což může být rizikové.

Pomocí těch instantních diet z prášku často rychle a snadno vyřešíte problém, jak zhubnout, ale jakmile se vrátíte ke svému obvyklému jídelníčku, kila půjdou opět nahoru. Jojo efekt je u všech nepřirozených dietních režimů, které se odlišují od vašeho běžného stravování. Dlouhodobé zhubnutí lze dosáhnout jen s takovou dietou, která se příliš neliší od vaší běžné stravy. Když jsem sestavoval svůj dietní režim StředaForm, šlo mi právě o to, aby se nemusely kupovat žádné přípravky a jen se z běžných jídel vybírala ta vhodná. Takže bílkoviny nejen z ryb a masa, ale také sýrů, vajíček apod. Výrazně se musí omezit cukry a ty tuky, které jsou živočišného původu. Navíc je při ní důležitá konzumace vlákniny, která je velmi zdravá a působí blahodárně na organizmus.

Úspěch paní Stáni

V ordinaci organizované společně redakcí Deníku s MUDr. Leošem Středou se úspěšně podařilo shodit nadbytečné kilogramy paní Stáně. Když se pustila do hubnutí s námi, měla přes 118 kilogramů. Za necelý půlrok postupně zhubla o 24 kilo. Součástí diety je tzv. fixační fáze, při které se postupně přechází na běžné jídlo. Během tohoto období si člověk denně hlídá hmotnost, aby nepřibíral. Že se to daří, svědčí i email paní Stanislavy: Je to úžasné, držím si neustále 95 kg, i když samozřejmě někdy  s výkyvy + /- 1 kg. Cítím se velice dobře a svým optimismem a chutí s sebou něco udělat, a to s viditelným výsledkem, jsem nakazila jak rodinu, tak i kolegy a především kolegyně ze zaměstnání… A za to všechno vděčím vám. Takže moc a moc děkuji a těším se na další setkání s vámi. Pevně doufám v další úspěchy a moc si přeji, abych vytrvala a do září se prostorově ani o kousek nezvětšila...  No podívejte se sami na našich fotografiích.

Na stránkách Deníku veřejně hubnou známé osobnosti: Ilona Csáková, režisér Tomáš Magnusek či Leoš Středa. A také naši čtenáři. Ambulanci nám zapůjčuje Nemocnice Praha-Italská. Ti, kteří s námi dobře hubnou, se dostanou na stránky Deníku. Inspirujete k hubnutí další naše čtenáře. Pomůže vám MUDr. Leoš Středa se svými spolupracovníky z 1. lékařské fakulty z Prahy a Fakulty biomedicínského inženýrství. Se spoluautory (Profesor Rajko Doleček a MUDr. Kateřina Cajthamlová) vloni vydal Nebezpečný svět kalorií.  Hubnutí je zadarmo, platí se jen klasických 30 korun u lékaře. Můžete si napsat o podrobnosti na hubnetesdoktorem@denik.cz.

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí