Cvičení v zimě přináší řadu benefitů i pro obézní. Nezdravý bílý tělesný tuk se přeměňuje na metabolicky aktivní tuk hnědý. Hnědý je tuk hibernujících savců, u člověka pomáhá u novorozenců udržovat tělesnou teplotu, se u mnoha dospělých neztrácí úplně, ale přetrvává jako ostrůvky teplo uvolňujících buněk. Zvýšené aktivity hnědé tukové tkáně by v budoucnu mohly vést k pomoci s bojem proti cukrovce 2. typu. V Praze na tuto teorii poprvé poukázala Prof. Barbara Cannon ze Stockholmské univerzity ve své přednášce v roce 2014 v ČSAV.

Světová zdravotnická organizace publikuje vede tabulky hodnocení HALE každé země. Znamená to Healthy life expectancyJde "zdravou délku života". HALE je měřítkem toho, jak dlouho bude průměrný občan žít  dané země žít, než se projeví onemocnění nebo postižení. V prměru je to asi 63 let, my Evropané žijem jako zdraví dokonce o 5 až 6 let více, ale průměrný obyvatel Japonska bude žít bez postižení až do věku 75 let, tedy ještě o 6 až 7 let déle, než průměrný Evropan. Podle údajů WHO z roku 2016 však obyvatelé Japonska vědí něco, co my ostatní nevíme; průměrný obyvatel Japonska bude žít bez postižení až do věku 75 let - téměř o šest let delší než průměrný Američan.

Tabulka ukazuje předpoklad, jak dlouho budou zdravě žít v jednotlivých kontinentech ti lidé, kteří se narodili v tomto století:

Region Zdravý život průměrně, v závorce pro porovnání vybrané země regionu
Afrika 53 let (např. Seychely 66, Kapverdy 65, Keňa 58, Středoafrická republika 44)
JV Asie 60 let (např.Singapur 76,  Vietnam 67, Thajsko 66, Filipíny 61, Burma 58)
Amerika 67 let (např. Kanada 73, Chile 70, Kuba 69, USA 68, Venezuela 66)
Evropa 68 let (Švýcarsko 73, Řecko 72, Německo 71, Česko 70, Slovensko 69, Bulharsko 66)

 

Pan docent Shingo Kajimura je šéfem Laboratoře pro metabolismus a energetickou rovnováhu kalifornské Univerzity v San Franciscu (UCSF). Původem Japonec, který říká: "Vyrůstal jsem v Tokiu, kde lidé věří, že zimní cvičení vás udrží daleko  od lékaře. Japonci často cvičí v zimě, Vidím, že to má velký smysl."

Kajimurova laboratoř v UCSF se zaměřuje  na funkci tukových buněk v lidském těle. Jejich výzkumy prokazují, že trénink v chladu může být přínosem z několika důvodů.  "Chvění chladem je velmi energeticky náročný a únavný proces," říká doc. Kajimura. Jeho výzkum také ukázal, že pokud trávíme čas v chladném prostředí, převádějí se některé z tukových buněk v těle z nezdravého „bílého“ tuku na metabolicky aktivní „hnědý“ tuk.

Výzkum týmu docenta Kajimury ukazuje (a prokazují to i studie jiných autorů), že hnědý tuk může snižovat hladinu krevního cukru a tak být užitečným pomocníkem v boji proti diabetu. "Prozatím je to jen teorie," říká. "potřebujeme  pokračovat ve výzkumu."

"Kombinace studeného prostředí s cvičením je skvělý nápad," dodává, "doporučuji cvičit venku brzy ráno nebo plavat ve studené vodě." 

 


Zajímá vás téma léčebné tělesné výchovy? Klikněte na stránky speciální střední školy Euroinstitut.

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí