Ať už se aktivně věnujete jakémukoliv sportu, neměli byste zapomínat na strečink neboli protahování svalů. Tato část tréninku je velmi důležitá. Správně provedeným protažením předcházíte možnosti nepříjemného zranění, urychlujete regeneraci svalů a tak se vyhnete následné několikadenní bolesti a ztuhlosti v namáhaných oblastech těla.

Při hubnutí je důležité zahájit dietou, ze které by do budoucna měla vzejít správná životospráva. V prvních fázích redukční kúry se doporučuje pacientům obvykle jen chodit, chodit a chodit (minimálně 10 tisíc kroků denně), ostatní sportovní aktivity jsou vhodnější až po dosažení váhového úbytku. Obézní jsou většinou necvičící, proto aktivní aerobik a podobné ryché sporty vhodné příliš nejsou. Ideální je pak strečing a jak pří něm dýchat je tady

Strečink by se měl provádět jak před začátkem pohybové aktivity, tak po jejím skončení. Rozlišujeme dva druhy protahování.

1) Dynamický strečink

Jedná se o sestavu pohybů, které připravují tělo na sportovní výkon. Provádí se tedy před začátkem cvičení. Cviky jsou rychlé, nejsou to však švihy ani hmitání. Zapojují se velké svalové skupiny, neprotahují se jednotlivé svaly zvlášť. Tento druh strečinku především slouží k zahřátí těla a svalů. Funguje jako prevence zranění.

2) Statický strečink

Provádět by se měl po sportovním výkonu. Je dobrý pro postupné vychladnutí těla a celkové zklidnění organizmu. Předchází se jím bolavým stavům, které se většinou objevují jeden nebo dva dny po výkonu. Pohyby a cviky jsou pomalé a jejich cílem je co nejvíce protáhnout svaly postupně jeden po druhém. Strečinková sestava se skládá z několika cviků a cílem je v každé pozici nehybně setrvat několik vteřin. Svaly se natahují pouze do takové míry, abyste necítili bolest.

Ještě než se před sportováním pustíte do dynamického strečinku, je dobré tělo alespoň trochu zahřát. Ideální je krátký běh, pár dřepů či skákání tzv. panáků. Žádný strečink by vás neměl bolet, tím si můžete jedině ublížit. Důležité je také dýchání. Dech by měl být pravidelný a ve stejném rytmu jako protahování, tedy při dynamickém pohybu rychlejší a při statickém pohybu pomalejší, klidný a hluboký.

Strečink sice nevyřeší vaši otázku jak zhubnout, ale je skvělým pomocníkem například při bolestech zad a krční páteře. Výsledky pravidelného cvičení se dostaví již během prvních 14 dnů.

Krční páteř

Při zkrácených svalech kolem krční páteře je krk zatuhlý. To způsobuje nejen nepříjemnou bodavou bolest za krkem, ale může to být také příčinou bolestí hlavy. Protažení krční páteře je velice příjemné také v případě, když cítíte únavu. Provedení je velmi jednoduché a rychlé. Protáhnout se můžete kdykoliv a kdekoliv.

Při strečinku můžete stát, nebo sedět. Je však důležité mít narovnaná záda a o nic se neopírat.

1.  Levou rukou se chytněte nad pravým uchem a nakloňte hlavu doleva.

2.  Mírně zatlačte na hlavu, zatímco pravá ruka je podél těla a dlaní tlačí jakoby proti zemi.

3.  Když cítíte dostatečné protažení, přetočte hlavu tak, aby brada směrovala k levé klíční kosti.

4.  Ruku nad uchem posuňte trochu dozadu směrem na temeno a opět mírně zatlačte.

To samé opakujte na druhou stranu.

Ruce

Strečink horních končetin je velmi příjemný. Zejména ho potřebují ti, kteří tráví spoustu času u počítače, či pracují manuálně rukama.

1. Protažení ramen

Postavte se s nohama rozkročenýma na šířku ramen. Levou nataženou ruku zvedněte do úrovně prsou a dejte ji tak, jako byste se chtěli chytit za pravé rameno. Pravou ruku pokrčte v lokti a zvedněte tak, aby se obě ruce dotýkaly v oblasti loktů. Hlavu otočte na levou stranu a ruce zatlačte proti sobě. Opakujte i s druhou rukou.

2. Protažení tricepsu

Pravou ruku zvedněte nad hlavu a pokrčte v lokti za hlavu. Levou ruku, která stále visí podél těla, také pokrčte v lokti za zády a pokuste se chytit pravé ruky. Poté ruce vystřídejte.

3. Protažení předloktí

Natáhněte pravou ruku před sebe v úrovni ramen. Dlaň směřuje vzhůru. Druhou rukou chytněte prsty a zatlačte směrem dolů. Stejně cvik zopakujte s levou rukou.

Obdobně můžete předloktí protáhnout tak, že dlaň zvednuté ruky směřuje dolů a druhou rukou opět zatlačíte prsty dolů.

Nohy

Strečink dolních končetin je zejména důležitý po chůzi. Chůze je nejpřirozenější pohyb těla, ale ani při něm by se na protažení nemělo zapomínat. Pamatujte však na to, že protažení by mělo být pouze do takové míry, dokud je vám to příjemné a rozhodně by nemělo bolet.

1. Zadní strana nohou

Výchozí pozice je vsedě s nataženýma nohama před sebe. Levou nohu pokrčte a chodidlem opřete o vnitřní stranu stehna pravé nohy. Snažte se chytit za kotník pravé nohy a hlavu dejte co nejblíže kolenu. To samé opakujte s druhou nohou.

2. Přední strana stehen

Výchozí pozice je ve stoje. Pokrčte levou nohu a chytněte ji rukou za kotník. Tlačte patu k hýždím. Opakujte i s druhou nohou.

3. Lýtka

Výchozí pozice je vestoje. Opřete se rukama o zeď a zanožte mírně jednu nohu. Chodidlo by mělo být celou plochou na zemi. Pomalu se položte na zeď a zadní nohu nechte napnutou. Opakujte i s druhou nohou.

1.   2.   3.

 


Jak nejlépe zhubnout? Bez diety to bohužel nejde. Vhodná na hubnutí je např. dieta StředaForm, při které nemusíte hladovět. Přečtěte si více zde.

 

 

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí