1. Je to byznys nebo medicína?   Kapitola je jednak trochu o statistice a také o různých tricích, které používají obchodníci, aby nalákali na své výrobky ty, kterým jde o zdravé stravování a o hubnutí. Označení dia a light, nebo lákáná zákazníků na celozrnné pečivo jsou takové oblíbené triky. V České republice i na Slovensku patříme bohužel k té obézní části populace. Nejtlustší jsou sice Američané, ale my od  nich nejsme tolik vzdáleni. Mnozí hledají zázračnou formuli na štíhlost. MUDr. Leoš Středa připomněl výrok prof. Štěpána Svačiny, který hovořil o tom, že u nás se za nesmyslné přípravky na hubnutí utratí mnohem více, než kolik je vynaloženo na seriózní léčbu obezity. Prof. MUDr. Štěpán Svačina je přednostou 3. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a tématům výživy a obezity se věnuje dlouhá léta.

2. Výživářská abeceda

Druhá kapitola je praktická a radí čtenářům, které výrobky vybírat v obchodech. Jaký význam má označování dia a light? Proč nemáme hledat nízkotučné jogurty? MUDr. Leoš Středa svou výživářskou abecedu ukončil tématem metabolického syndromu. To je z hlediska medicíny největší strašák obezity. Přidružené komplikace, které mohou vést ke vzniku cukrovky, srdečních a cévních onemocnění a bohužel i některých nádorových onemocnění. Obezita vzniká kombinací genetických faktorů a nesprávné výživy. Genetické faktory ovlivnit neumíme, výživu ano.

3. Odborníci na výživu

Třetí díl se týká odborníků na výživu. Jak poznat toho správného? Jakou kvalifikaci mají lékař či dřívější dietní sestry, kde se dá výživové poradenství studovat? MUDr. Leoš Středa upozornil, jak málo se tématu zdravé výživy věnují české státní instituce, kdy například rekvalifikační kurz na výživového poradce má až 5x méně vyučovacích hodin než kurs pro barvení textilií. Jako by příslušným úřadům ani nezáleželo, jak zdravá bude naše populace. Úřady se spíš zaměřují na vybírání pokut, než by preventivně věnovali čas přípravě a vzdělávání.

4. Cukry neboli sacharidy

Ve čtvrtém díle se dozvíte něco málo o historii známé Atkinsovy diety. Proč se dieta nesetkala s velkým úspěchem u odborníků? Jak hubnout a zhubnout pouze podkožní tuk a ne svalovou hmotu? Odpovědí na tuto otázku je dieta (Atkinsova, Dukanova, StředaForm), při které se maximálně omezuje příjem sacharidů. Vysílání bylo tedy také o sacharidech. Sacharidy patří v naší výživě k základním makronutrientům. Dodávají organismu energii v menším množství, než například tuky. Na druhou stranu je nadměrný příjem sacharidů škodlivý zejména v případě, kdy jsou konzumovány ty sacharidy, které mají vysoký glykemický index. Pod pojmem sacharidy si nesmíme představovat jen cukry, kterým si sladíme například kafe nebo čaj. Sacharidy jsou obsaženy např. v mouce a veškerých přílohách, ovoci a také zelenině.

5. Vláknina a cholesterol

V pátém díle je řeč o vláknině. Existují dva druhy vlákniny. Jedna je rozpustná a jedna je nerozpustná. Většina lidí si právě pod pojmem vláknina představuje tu vlákninu, která absorbuje vodu a je schopná bobtnat a toto bobtnání potom způsobuje pocit nasycení v žaludku. Druhý typ je vláknina nerozpustná. Má zásadní výhodu, že se z trávicího traktu nevstřebává a není pro organismus kalorickým příjmem. Působí očistně na trávicí trakt, někdy se jí říká střevní kartáč. Závěr povídání byl cholesterolu. Ten se dělí na hodný HDL cholesterol a zlý LDL cholesterol.

6. Tuky neboli lipidy

Šestý díl je zaměřený hlavně na tuky, a to špatné trans mastné kyseliny a hodné omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.Hubnutí se v poslední době stává velkým byznysem pro mnohé farmaceutické firmy a rádoby výživové poradce. Lidí, kteří se zabývají otázkou, jak zhubnout, stále přibývá a těchto hubnoucích služeb využívají. Ve vysílání Tip rádia si už několik týdnů povídáme o složení potravin, abyste takové služby nepotřebovali a mohli si diety rozepisovat sami. Dieta je totiž při hubnutí velmi důležitá. 

7. Bílkoviny neboli proteiny

Sedmý díl patří bílkovinám. Bílkoviny plní v našem těle několik důležitých úloh. Je to vlastně základní stavební struktura našeho těla. Bílkoviny jsou významné pro pohyb a podílejí se výrazně i na obraně našeho organizmu. Nejčastěji jsou bílkoviny v obecném povědomí spojovány s výstavbou svalů. Rozdělit je můžeme na bílkoviny rostlinného a živočišného původu. Z hlediska diety jsou bílkoviny nejvýhodnější složkou potravy. Dodávají méně energie, než tuky a stejné množství energie, jako cukry. Na rozdíl od cukrů a tuků se však bílkoviny obtížněji v těle vstřebávají a zpracovávají.

8. Voda

V osmém díle se posluchači dozví něco o pitném režimu. Ten je velmi důležitý nejen během hubnutí pomocí redukční diety. Nedostatek tekutin organizmu neprospívá, ale jeho nadbytek také není pro tělo vhodný. Člověk by měl denně vypít 1,5 až 2,5 litru tekutin. Rozmezí je sice veliké, ale potřebu tekutin si lze vypočítat podle jednoduchého vzorce. Poslechněte si tento díl a dozvíte se víc.

9. Veletrh Bojujeme s tuky

Devátý díl pořadu se opět věnuje tématům, která velmi úzce souvisí s obezitou. Řeč bude sice o veletrhu, ten se však příznačně jmenuje Bojujeme s tuky. Tento veletrh se koná v pátek a v sobotu 4. a 5. dubna v Praze. Jak již název napovídá, hlavním zaměřením veletrhu je boj s nadváhou a nadbytečnými kilogramy.

10. Nerozpustná vláknina

Téma desátého dílu je věnované živinám, které se nevstřebávají z trávicího traktu, a tudíž tělu nedodávají žádné nadbytečné kalorie. Jednou z těchto složek potravy je nerozpustná, neboli nefermentovatelná vláknina. Objevuje se v naší potravě jako její nestravitelná součást a protože nedodává tělu žádnou energii, je ideální pro jakoukoliv dietu. Není vhodná pouze při hubnutí. Je velmi důležitá také pro lidské zdraví.

11. Biokatalyzátory

Jedenáctý díl se věnuje biokatalyzátorům, což jsou vitaminy spolu s minerály a stopovými prvky a patří k nezbytným a nutným součástem naší stravy. Spadají do skupiny mikronutrientů, tedy těch látek, které nám nedodávají žádnou energii a jsou tedy vhodné v rámci redukční diety. Správný růst, funkce a regenerace organizmu jsou velmi úzce spjaty s dostatečným příjmem těchto látek a nedostatek biokatalyzátorů může vyvolat i závažné poruchy zdraví.

12. Optimální míry a hmotnost

Dvanáctý díl je věnován tématu optimálních měr a hmotností. Podle toho je člověk schopný si určit, jestli nastal čas pustit se do redukční kúry. Existuje řada výpočtů, nomogramů a tabulek, které rozdělují váhu na normální, nadváhu a obezitu. Ideální hmotnost je však ve skutečnosti pouze statistický údaj, který zobecňuje výsledky měření na široké populaci a vůbec nebere v úvahu individuální rozdíly jednotlivců (např. váhu kostí či svalové hmoty u sportovců). 

13. Měření obezity

V třináctém díle je řeč o měření obezity. Nejrozšířenějším způsobem hodnocení a měření hmotnosti je tzv. body mass index (BMI), někdy také označovaný jako hmotnostní index. BMI není ve skutečnosti příliš spolehlivým ukazatele. Nepřesný je například u dětí, sportovců či těhotných žen a nesprávně je používán u starých lidí. Dalším ukazatelem je například body shape index. Velmi oblíbené jsou v poslední době bioimpedanční analýzy. Co to je se dozvíte v tomto díle pořadu.

14. Dieta a pravidelný pohyb

Čtrnáctý díl zdůrazňuje, proč je důležitější redukční kúra, než pohybová aktivita. Rada v otázce hubnutí je jasná: „Přestaňme hledat zázračnou formuli na snadné hubnutí.“ Každý samozřejmě hledá přípravky, které by ho zbavily přebytečných kilogramů samy. Jsou to buď různé práškové koktejly, zelená káva, výtažek z ananasu apod. Bohužel jediným úspěšným způsobem jak zhubnout, je nasazení vhodné redukční diety a pravidelný pohyb. S pohybem to však během diety nepřehánějte, ať necítíte zbytečnou únavu.

15. Jo jo efekt

Patnáctý díl je o největším nepříteli všech diet a tím je samozřejmě jojo efekt. Bývá součástí každé diety a je jen na nás, do jaké míry ho necháme narůst. Jak se mu co možná nejlépe vyvarovat a co s ním, když už nás dožene?

16. Restriktivní diety

V šestnáctém dílu se MUDr. Leoš Středa věnuje praktické stránce hubnutí, a tou jsou redukční diety. Dieta je pro shazování kilogramů velmi důležitá. Samozřejmě hubnutí není pouze o dietách, ale správná dieta by měla být tím hlavním základem. Pod pojmem dieta si většina lidí představí omezení jídelníčku a počítání kalorií, či vážení porcí. Ne vždy je však toto nutné. Existuje několik různých typů diet, které se od sebe velmi liší. Tato kapitola patří převážně restriktivním dietám.

17. Aktivní diety

Sedmnáctý díl se zabývá aktivními dietami. Dietních režimů existuje nepřeberné množství. Aktivní diety patří do skupiny diet, u kterých si člověk nemusí počítat kalorie ani vážit porce. Stačí se vyvarovat některých nevhodných (pro danou dietu) potravin a tuky začnou mizet doslova samy. Pokud se chcete o tomto snadném hubnutí dozvědět víc, poslechněte si celý díl pořadu.

18. Fixační fáze

V osmnáctém dílu pořadu o hubnutí se posluchači naučí, jak se vyvarovat jo jo efektu. Ihned po ukončení dietního režimu by měla nastat fáze tzv. fixace. V tomto období musí člověk naučit tělo zvyknout si na novou váhu. Po každé dietě, pokud člověk úplně nezmění životní styl, dochází k jo jo efektu. Úkolem fixační fáze je toto přibírání na váze oddálit. Nedojde k němu tedy v dalších týdnech či měsících, ale třeba až za několik let, v tom nejlepším případě vůbec.

19. Pohyb a cvičení

Devatenáctý díl pořadu o hubnutí s MUDr. Leošem Středou není překvapivě o redukčních dietách, ale věnuje se pohybu a fyzické aktivitě ve spojení se ztrátou nadbytečných kilogramů. Často se říká: „Sportem ku zdraví“, což určitě platí. Pravidelný pohyb příznivě působí na lidský organizmus. Bohužel pouze sportem se příliš hubnout nedá. Navíc při dietě může fyzická aktivita člověka ještě více vyčerpávat a ten poté redukční kúru nemusí dotáhnout kvůli únavě do zdárného konce.

20. Nízkokalorická dieta

V dalším pokračování se pan doktor Leoš Středa zabývá praktickou dietologií a konkrétně probírá, jakým způsobem se má držet redukční nízkokalorická dieta. To je jedna z nejčastěji předepisovaných restriktivních redukčních kúr. Z praktického hlediska je velmi vhodná, co se hubnutí týče, ale bohužel omezuje člověka v množství přijímaného jídla.

21. Portál kaloricketabulky.cz

Do dalšího dílu zavítal host, kterým je pan Ing. Tomáš Pětivoký. Ten je provozovatelem internetového portáluwww.kaloricketabulky.cz. Lidé, kteří se rozhodli zhubnout, ale i lidé, kteří se zajímají o zdravý životní styl, zde najdou nutriční hodnoty několika tisícovek potravin. Kromě těchto hodnot je možné také vyhledat, kolik kalorií se spálí při určité pohybové aktivitě. Poslechněte si celý díl a dozvíte se spoustu dalších zajímavostí.

22. Odborný kaučink

V dvaadvacátém dílu se MUDr. Leoš Středa zaměřil na další důležitou pomůcku při hubnutí. Tou první je počítání kalorií a joulů, k čemuž může sloužit například aplikace kaloricketabulky.cz, o které byl minulý díl pořadu. Druhým pomocníkem je určitá možnost tzv. kaučinku, neboli vedení odborníkem. K tomu může docházet přes internet nebo v lékařské ordinaci.

23. Dietní strava

Díl s pořadovým číslem dvacet tři je opět trochu zaměřen na praxi. Konkrétně se zabývá tím, co by vlastně měl člověk během redukční kúry jíst a které potraviny by měl preferovat. Například o jogurtech koluje mezi lidmi, kteří řeší nadváhu a obezitu, mylné přesvědčení, že nejlepší jsou ty nízkotučné. Takové jogurty ale neobsahují téměř žádné bifi-bakterie a jsou zahušťovány škrobem. Rozhodně se tedy nejedná o dietní potravinu.

24. Dietní přílohy

Dvacátý čtvrtý díl pravidelného pořadu o hubnutí na Tip rádiu se zabývá přílohami v rámci diety. Některé diety radí tuto část jídelníčku úplně vynechat z důvodu snížení příjmu sacharidů v období hubnutí. Jiní odborníci zase tvrdí, že absence příloh nemá smysl a má to pouze krátkodobý efekt. Když se k nim časem člověk vrátí, může kilogramy opět nabrat zpět. To je sice pravda, ale všeobecně je dobré se některých příloh zbavit nadobro. Například to jsou knedlíky, bramboráčky, hranolky a další, které obsahují příliš mnoho sacharidů.

25. Celkový přehled

Dvacátý pátý díl je opět o hubnutí a konkrétně o dietách. Povídání je z knihy Nebezpečný svět kalorií, který napsali tři autoři – lékaři, kterými jsou Prof. MUDr. Rajko Doleček, MUDr. Leoš Středa a MUDr. Kateřina Cajthamlová. Ta není velkou příznivkyní diet a prosazuje spíše komplexní pohled na redukční kúru. MUDr. Leoš Středa je naopak toho názoru, že během hubnutí by měl člověk nějakým způsobem omezit přísun energie a poté přejít na nový a zdravý životní styl, ve kterém bude upřednostňovat zdravou životosprávu. V tomto díle najdete přehled různých diet.

26. Hladovky a půsty

Díl s číslem dvacet šest navazuje na ten minulý. Probírají se hladovky a půsty v rámci redukční diety. Hladovka je extrémní variantou nízkokalorické diety, kdy je denní příjem kalorií redukován na nulu. Někdy se jim proto říká nulové diety. Jejich hlavním smyslem je jenom tzv. popostrčení hubnutí v okamžiku, kdy se třeba zastaví anebo jsou vhodné pro zahájení redukční kůry. Více o hladovkách a půstech se dozvíte v tomto díle.

27. Nízkokalorické diety

Jednou z možností nízkokalorické diety je počítání kalorií podle tabulky. To ale většinu lidí nebaví a snaží se tuto metodu obejít například různými krabičkami s připraveným jídlem. Krabičkové diety jsou velmi oblíbenou formou nízkokalorických diet a mají také stejný princip, kterým je energetická restrikce. Výhodou je hlavně úspora času, protože jídlo nám připravuje někdo jiný a doveze nám ho až domů. Nevýhodou však je, že toto jídlo se často liší od našeho běžného jídelníčku. Po vysazení krabičkové diety tak velmi často nastává jo jo efekt. Více o krabičkových dietách, nebo o Doberského a Charvátově dietě se dozvíte při poslechu dvacátého šestého dílu pořadu, který uvádí MUDr. Leoš Středa.

28. Hollywoodská dieta

Dvacátý osmý díl je opět věnovaný redukčním kúrám. Na každé dietě je možné najít něco pozitivního i negativního. Výhodou redukčních kúr z knížek je to, že si člověk může dietu sestavit sám, aniž by musel platit za sestavení jídelníčku nějakému nutričnímu poradci. V pořadu o hubnutí na Tip rádiu se dozvíte spoustu informací o všelijakých dietách a můžete si mezi nimi vybrat tu, která vám bude nejvíce vyhovovat.

29. Hollywoodská dieta - recepty

V díle dvacátém devátém se na žádost posluchačů MUDr. Leoš Středa vrací k tématu z minulého týdne, kterým byla Hollywoodská a hCG dieta. Přestože tyto diety nedoporučuje pro různá zdravotní rizika zájem o ně byl veliký. Posluchači si hubnutí podle Hollywoodské diety chtějí vyzkoušet proto jim pan doktor sestavil jídelníček na dva týdny.

30. Atkinsova dieta

Díl třicátý zaměřil MUDr. Leoš Středa na jednu z kapitol knihy Nebezpečný svět kalorií, kterou společně napsali Rajko Doleček, Kateřina Cajthamlová a Leoš Středa. Jedná se o Atkinsovu dietu. Ta patří k nejznámějším dietním režimům na americkém kontinentě. Jedná se o aktivní dietu, u níž se hubnoucí najedí do sytosti, je dobře snášena, protože u ní odpadá pocit hladu. Lidé kteří bojují s nadváhou celý život a nikdy nedosáhli trvalého úspěchu pomocí jiných diet, při této dietě hubnou celkem snadno a rychle.

31. Atkinsova dieta - jídelníček

Téma třicátého prvního dílu je věnováno praktické aplikaci Atkinsovy diety, která drasticky omezuje spotřebu sacharidů. Je velmi oblíbená hlavně proto, že se při ní nehladoví. Tato dieta má dvě fáze. V prvním týdnu se ze stravy vyřadí všechny sacharidy, včetně těch, které jsou obsažené v ovoci, mléku, mrkvi a podobně. V dalších týdnech se postupně přidávají malá množství sacharidů ve formě kterou organismus nejvíce postrádá, tedy ve formě ovoce a zeleniny. V dnešním díle si můžete poslechnout příkladový jídelníček této diety.

32. Dukanova dieta

V díle třicátém druhém se MUDr. Leoš Středa zaměřil na velmi oblíbenou Dukanovu dietu. Je to moderní aktivní dieta, při níž hubnete bez pocitu hladu a člověk konzumuje přirozené potraviny. Dukanova dileta stojí hlavně na bílkovínách, omezuje tuky a cukry. Nízkosacharidová dieta přináší vždy riziko nedostatku vlákniny. Tento nedostatek doporučuje doktor Dukan doplňovat pomocí vlákninových tablet, nebo pravidelnou konzumací ovesných otrub. Tato dieta funguje velmi dobře a pacienti si ji pochvalují.

33. Dukanova dieta – 2. část

Povídání ve třicátém třetím díle pořadu o hubnutí navazuje na minulý díl. V tom začal MUDr. Leoš Středa vysvětlovat základní principy ve světě velmi oblíbené Dukanovy diety. Je důležité podotknout, že během diety odpadá pocit hladu, potrava je složená především z bílkovin. Nejde však o žádné práškové instantní koktejly, ale o přirozené bílkoviny získávané z běžných potravin (ryby, maso, sýry…).

34. Bodová dieta

Třicátý čtvrtý díl pořadu o hubnutí je věnovaný bodové dietě. V 60. a 70. letech minulého století byla u nás velmi populární. V dnešní době se s touto dietou také často setkáváme, i když v úplně jiné modifikaci. Bodová dieta samozřejmě není to, co říkají v legraci mnozí antidietáři, tzn. „zbodnu, co vidím“. Je to systém, který vyjadřuje způsob hlídání potravin a není to tedy způsob diety. Vychází z principu, že nejlepší je jednoduchý systém bez jídelníčku, rozpisů atd. Co je základem této diety se dozvíte v tomto díle vysílání.

35. Dělená strava - obecně

Úvodem třicátého pátého dílu je anglická věta „Easy diet works best“. V překladu to znamená, že nejlépe funguje jednoduchá dieta. Opravdu je jedno, jakou dietu pro shazování kil zvolíme, ale měli bychom se s ní ztotožnit, měla by nám vyhovovat a jejím podmínkám bychom se měli snadno a rychle přizpůsobit. Jednou takovou jednoduchou dietou je i dělená strava. Ta je určitou částí odborné veřejnosti zavrhována, a to i přesto, že funguje.

36. Dělená strava - podrobněji

Třicátý šestý díl navazuje na povídání z předešlého týdne, kdy byla tématem dělená strava. Ta je v tomto díle rozebrána podrobněji. Její autor William Howard Hay dal tak trochu dělené stravě do vínku nepřízeň odborné veřejnosti tím, že tvrdil, že se nejedná o dietu, ale o přirozený výživový směr. V dávné historii, kdy byli lidé ještě odkázáni na lov, v podstatě také dělili stravu. Když se jim podařilo ulovit nějaké zvíře, jedli maso, a když se jim to nepodařilo, byli odkázáni na kořínky a rostlinnou stravu.

37. Monotónní diety

Výhradně dietnímu tématu je věnován třicátý sedmý díl pořadu na Tip rádiu, který uvádí MUDr. Leoš Středa. Tím tématem jsou monotónní diety, které vycházejí z konzumace jednotvárné stravy. Jde například o konzumaci vajíček u vajíčkové diety, banánů u banánové diety, rýže u rýžové diety apod. Neustálé opakování stravy a tím pádem i chuti má za následek útlum pocitu hladu a chuti k jídlu. Těmto dietám se někdy také říká fádní nebo stereotypní. Více o nich se dozvíte v tomto dílu pořadu.

38. Dieta kliniky Mayo

V dalším pokračování seriálu o hubnutí je opět řeč o monotónních, neboli fádních či stereotypních dietách. Díl s číslem třicet osm se však podrobněji redukčním režimem, který má název Dieta kliniky Mayo. Tato redukční dieta získala svoje pojmenování podle jedné americké kliniky zabývající se obezitou a hubnutím. U odborníků není tento dietní režim příliš oblíben a to převážně kvůli nevyváženosti jídelníčku. To je však problém všech monotónních diet.

39. Bramborová dieta

Třicátý devátý díl pořadu o hubnutí s Leošem Středou je na téma Bramborová dieta. Je to jedna z mnoha fádních diet, o kterých se pan doktor zmiňoval v minulých dílech. Stejně tak jako všechny monotónní diety, ani bramborová se u odborníků na hubnutí neshledává s pochopením a s uznáním. Lékaři jí zavrhují jako nevhodnou a mají k tomu řadu důvodů. Existuje však i skupina lidí, pro které jsou právě fádní diety vhodné. Jsou to lidé, kteří chtějí zhubnout, ale nedokáží se vypořádat se snížením příjmu energie. Více o bramborové dietě se dozvíte v pořadu Jak zhubnout na Tip rádiu.

40. Chlebová dieta

Již několik týdnů se pořad na Tip rádiu s názvem Jak zhubnout věnuje tématu monotónních diet. Po vajíčkové dietě, dietě kliniky Mayo a bramborové dietě je v tomto díle na řadě chlebová dieta. Používá se než na hubnutí, spíše jako odlehčovací dieta s určitým pročišťujícím efektem. Konzumují se při ní totiž potraviny s vysokým obsahem vlákniny. V minulosti byla tato redukční kúra velmi populární, ale dnes, kdy je na trhu spousta dostupných vlákninových přípravků, chlebová dieta poněkud ztrácí na významu.

41. Tukožrotská polévka

Další díl, s pořadovým číslem čtyřicet jedna, je stále ještě věnovaný monotónním dietám. Ty způsobují hubnutí právě díky tomu, že jsou fádní a stereotypní. Neustále se v jídelníčku opakuje stejný pokrm a člověk časem přestane mít chuť k jídlu a samovolně si zmenší přísun kalorií během dne. V tomto dílu je konkrétně řeč o tzv. tukožroutské polévce. Princip diety spočívá v tom, že tělo přijímá velké množství tekutin a tudíž je také přestává zadržovat. Během diety se tedy spíše než tuky ztrácí z těla zadržovaná voda.

42. Dieta podle krevních skupin

Čtyřicátý druhý díl pořadu MUDr. Leoše Středy na Tip rádiu se věnuje tématu diety podle krevních skupin. Ty jsou celkem čtyři a člověku jsou dány geneticky, každý je zdědil po svých rodičích. Autor diety podle krevních skupin předpokládá, že nutriční informace se dají zjednodušeně určit z krevní skupiny. Podle toho, k jaké krevní skupině patříme, naše tělo údajně zpracovává potravu. Základním principem diety je to, že z jídelníčku jsou primárně vyřazeny kalorické potraviny (mléčné výrobky, přílohy, uzeniny apod.) právě podle toho, jak nám to diktuje naše krevní skupina.

43. Zónová dieta - obecně

Čtyřicátý třetí díl je posledním pokračováním pořadu o hubnutí s MUDr. Leošem Středou v roce 2014. Vánoční období je jedním z nejhorších z hlediska přibírání kilogramů. Venkovní počasí nikoho moc neláká k pohybovým aktivitám, a k tomu se stoly prohýbají pod vánočním cukrovím, chlebíčky a jednohubkami. Proto je dobré znát základní redukční diety. Hlavním tématem tohoto dílu je zónová dieta, která je populární převážně v zahraničí.

44. Zónová dieta - podrobněji

Také v novém roce pokračuje pořad na Tip rádiu, který se věnuje hubnutí a redukčním kúrám. Pořadem provází i nadále MUDr. Leoš Středa. Tento díl navazuje na ten předchozí, kdy byla řeč o zónové dietě. Ta je velmi účinná, ale bohužel u nás nepříliš známá a oblíbená spíše za hranicemi. Dieta spočívá v dodržování jiného poměru sacharidů, tuků a bílkovin v každém jídle, než tak jak to je běžné v naší normální stravě.

45. Dieta StředaForm (1)

Další pokračování pořadu o hubnutí je věnováno redukčnímu režimu, jehož autorem je přímo moderátor tohoto pořadu, MUDr. Leoš Středa. Dieta se jmenuje StředaForm. Server www.kaloricketabulky.cz kdysi tuto dietu označil za nejpopulárnější u nás. Redukčních režimů je opravdu spousta a tak není možné s určitostí říct, zda je StředaForm nejpopulárnější. Jisté však je, že patří mezi ty nejoblíbenější a také nejúčinnější.

46. Dieta StředaForm (2)

Čtyřicátý šestý díl navazuje na ten předchozí, kde byla řeč o dietě StředaForm. Tato dieta je opravdu velmi jednoduchá a i její dodržování je snadné. Odpadá při ní pocit hladu, který je běžný při různých nízkokalorických dietách, které lidem rozepisuje většina výživových poradců. Snaží se navíc tvrdit, že jejich redukční kúra je návodem na zdravou životosprávu. To ale není žádná dieta, protože principem každé je nějakým způsobem ošidit jídelníček, aby došlo k poklesu tělesné hmotnosti.

47. Dieta StředaForm (3)

Již třetí díl pořadu o hubnutí na Tip rádiu je věnován redukční dietě StředaForm. Tuto dietu začal MUDr. Leoš Středa sestavovat ještě v době, kdy působil ve výzkumném ústavu endokrinologickém, tedy v osmdesátých letech minulého století. Dieta je oblíbená hlavně z toho důvodu, že člověka neomezuje z hlediska jeho běžných životních potřeb. Tak to dělají například běžné nízkokalorické diety a lidé je většinou nejsou schopní dlouho dodržovat a selhávají.

48. Dieta StředaForm (4)

V rámci vysílání pořadu Jak zhubnout se posluchači mohou zúčastnit tzv. virtuální ordinace. Virtuální je proto, že pacienti navštíví pana doktora obrazně přes počítač, přes internet. Odborníkem, který radí, kterou redukční dietu zvolit, je MUDr. Leoš Středa. Někdy se říká, že dieta by neměla být základem hubnutí. Tím by měla být převýchova ke zdravému životnímu stylu. Ne každý však má tu možnost či odhodlání toto podstoupit.

49. Dieta StředaForm (5)

I v tomto díle je povídání zaměřeno na dietu StředaForm. Ta byla sestavena hlavně pro ty, kteří nejsou schopni dodržovat zdravý životní styl, naučit se jíst pravidelně, pět až šestkrát denně v malých porcích. Tito lidé mají své zažité návyky pocházející z rodiny či z okolí a jen velmi těžko je dokáží překonat. Přesto ale chtějí zhubnout a není jich zrovna málo. Ideální je tedy dieta, která se nesnaží pacienta změnit, ale která se mu snaží přizpůsobit.

50. Dieta StředaForm (6)

Dieta StředaForm hraje hlavní roli i v tomto pokračování pořadu o hubnutí. Nejedná se o žádný zázračný dietní režim, je to jedna z mnoha účinných diet, které jsou dnes známy a používány. Tato dieta staví hlavně na tom, že ne všichni lidé jsou schopni či ochotni změnit svůj dosavadní životní styl. Někdo nemůže z důvodu stravování v závodní jídelně, jiný zase připravuje jídlo celé rodině apod. Navíc náš národ zrovna nepatří mezi milovníky salátů, ale spíše máme rádi maso a knedlíky.

51. Dieta StředaForm (7)

Pokud jste se rozhodli zhubnout, nemusíte do žádných hubnoucích center, ve kterých vám poradí se sestavením jídelníčku. Nemusíte ani hledat výživového poradce, který se vám nakonec jen bude snažit prodat nějaký svůj zázračný produkt na hubnutí. Můžete zkusit hubnout s naší virtuální ordinací, a to zcela zdarma. Jak to vypadá, když pacient přijde k lékaři s problémem, kterým je jeho nadváha, mnohdy již obezita vyššího stupně?

52. Instantní dieta (1)

V dalším díle pokračují rady, jak správně hubnout a zhubnout. Je zcela nesprávné, když vám výživový poradce či kdokoliv jiný naplánuje konkrétní dietní jídelníček. Hrozí, že během redukční kúry budete jíst něco jiného, než na co jste zvyklí a k čemu se po ukončení hubnutí opět vrátíte. V takovém případě je velmi pravděpodobný výskyt jojo efektu. Pacient by si měl jídelníček sestavit sám na základě doporučených potravin vhodných v rámci diety.

53. Instantní dieta (2)

Padesátý třetí díl pokračuje v duchu redukčních diet, zdravého životního stylu a správné životosprávy. Uvádí jej MUDr. Leoš Středa. Představuje zde jednotlivé kapitoly knihy Nebezpečný svět kalorií, kterou napsal společně s Prof. Rajko Dolečkem a MUDr. Kateřinou Cajthamlovou. Cílem pořadu je naučit posluchače orientovat se ve světě hubnutí a diet, aby dokázali hubnout sami a neskočili na „špek“ kdejakému prodejci „zázračných“ přípravků na hubnutí.

54. Instantní dieta (3)

Také další díl je věnován instantním dietám, které jsou vyráběny komerčně. Slouží k hubnutí pomocí komerčně nabízených koktejlů, kaší, nápojů, tyčinek a podobně. Takovéto redukční diety sice někdy mohou pomoct a být účinné v boji s kilogramy, většinou se však jedná pouze o krátkodobý efekt. Člověk hezky zhubne, ale jakmile začne jíst normální stravu, kila jdou opět nahoru. Velmi rychle po vysazení diety přichází jojo efekt.

55. Jak vidí hubnutí Kateřina Cajthamlová a Rajko Doleček?

Začít s hubnutím nemusí být pro každého jednoduché. Různých zaručených rad a tipů je plný internet a také mnoho časopisů. Pořad Jak zhubnout poradí posluchačům, čemu důvěřovat a čemu naopak nevěřit. Všechny tyto odborné rady jsou k naleznutí v knize Nebezpečný svět kalorií, kterou napsal prof. Rajko Doleček, MUDr. Leoš Středa a MUDr. Kateřina Cajthamlová. Právě jejím kapitolám je věnován padesátý čtvrtý díl vysílání.

56. Kateřina Cajthamlová radí s hubnutím (1)

Hostem dalšího dílu pořadu Jak zhubnout je opět MUDr. Kateřina Cajthamlová. Povídání je věnováno kapitolám knihy Nebezpečný svět kalorií, které právě paní doktorka Cajthamlová napsala. V minulém díle představila první kapitolu zaměřenou na filozofii hubnutí. Nyní pokračuje s další kapitolou, která se soustředí na to, kam až nás dovedla současná civilizace.

57. Kateřina Cajthamlová radí s hubnutím (2)

Několik posledních dílů se MUDr. Leoš Středa v pořadu Jak zhubnout věnuje kapitolám z knihy Nebezpečný svět kalorií, které napsala MUDr. Kateřina Cajthamlová. Ta se zaměřila spíše na psychologické aspekty hubnutí a na to, co člověka v životě ovlivňuje, proč lidé tloustnou a co jim může pomoci v boji s jejich nadbytečnými kilogramy. Obezita totiž není způsobena pouze nezdravou životosprávou, ale i mnoha dalšími faktory.

58. Kateřina Cajthamlová radí s hubnutím (3)

Padesátý osmý díl pořadu je věnován posledním dvěma kapitolám knihy Nebezpečný svět kalorií. Autorem těchto kapitol je MUDr. Kateřina Cajthamlová, která celkem přispěla devíti kapitolami. Paní doktorka v posledních kapitolách shrnula svůj pohled na to, jakým způsobem by člověk měl hubnout, aby se nestal chronickým dietářem a následovatelem různých reklam a komerčních nabídek na internetu a v médiích.

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí