Ne všechny formy cvičení jsou vhodné pro každého, kdo řeší otázku, jak zhubnout. Když například člověk trpí vyšším stupněm obezity, těžko bude dřít v posilovně na strojích anebo běhat denně několik kilometrů. Ideálním pohybem na hubnutí pro lidi s vyšší hmotností je rychlá chůze, což je naprosto přirozený pohyb těla. Více informací o chůzi a jejích účincích najdete v článku zde.

Další velmi šetrnou formou pohybu je plavání a cvičení ve vodě. V bazénu se zapojují celé svalové skupiny, aniž by se zatěžovaly klouby a páteř. Toto cvičení zároveň zlepšuje dechovou kapacitu. Základem cvičení je odpor vody, který ovlivňuje tělesnou váhu. Právě díky vztlaku vody člověk pracuje s pouhými 50 % svojí hmotnosti.

Cvičící volí cviky podle toho, které partie těla chce zhubnout či zpevnit. Při některých je v kontaktu se dnem bazénu, při jiných zase ne. Nestabilita těla ve vodním prostředí nutí tělo zapojovat svaly udržující rovnováhu a tím pádem je posilována páteř. Posílení svalů kolem páteře pomáhá zbavit tělo bolesti zad.

Při cvičení v bazénu je velmi důležité dbát na teplotu vody. Ta by měla být spíš vyšší, voda nesmí být studená. Delšímu pobytu ve studené vodě se organizmus brání tak, že začne ukládat podkožní tuk, čímž se proti chladu izoluje. Pohybová aktivita ve studené vodě je tedy dost kontraproduktivní.


Zkuste hubnutí s pomocí diety StředaForm, jejímž autorem je MUDr. Leoš Středa. Dieta je snadná a účinná. Více se dočtete zde.

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí