Jízda na kole

Jízda na kole

Také jízda na kole je jednou ze zdraví prospěšných aktivit, která vám může pomoci shodit přebytečná kila. Jak tedy kolo naplno využít k odstranění přebytečných kilogramů?

 

Cyklistika spojuje několik důležitých vlastností, které z ní dělají prospěšnou aktivitu. Pohyb na čerstvém vzduchu prospívá srdci a cévám. Také šetří klouby a napomáhá efektivnímu spalování tuků, takže můžete hubnout třeba i cestou do práce.

 

Pokud chcete správně spalovat tuky, stačí dodržovat několik základních pravidel. Mohlo by se zdát, že čím větší tempo zvolíte, tím rychleji budete hubnout. Je to však tak, že vyšší intenzita sice znamená rychlejší spalování, ale tělo si začne brát energii z rychle dostupných zdrojů a to jsou cukry. Pak se dostaví rychlá únava, pocit hladu a spálených tuků je minimum.

 

Tuky tělo začne spalovat při mírné intenzitě. Tento pohyb je ale nutné provozovat dostatečně dlouho, aby měl potřebný efekt. V prvních deseti minutách spalujete totiž pouze cukry. Teprve potom se začínají spalovat tuky a naplno pracuje tukový metabolismus až po půl hodině. Ideální je hodinová vyjížďka. Výhodou jízdy na kole je, že například oproti běhání potřebnou dobu zátěže zvládne i netrénovaná osoba. Navíc jízda na kole může být i příjemným výletem. Pokud začnete trasou bez velkých stoupání, nebudete mít problém ani s dvouhodinovou vyjížďkou.

 

Velmi důležité je také dodržovat pravidelnost v ježdění. Lépe než jednou za týden na superdlouhou trasu, vyrazte raději třikrát na kratší projížďku. Vaše tělo tak lépe přivykne pohybu, zlepšíte si vytrvalost a s ní také schopnost spalování tuků.

 

Pomoci při určení správného tempa vám může určení správné tepové frekvence. Nejlépe poslouží běžně dostupné pulsmetry. Pokud chcete přesně znát své pásmo tepové frekvence na hubnutí tuků, nechte si změřit kondici.

Přibližně můžete zjistíte svou maximální tepovou frekvenci, když od hodnoty 220 odečtete svůj věk. Pro hubnutí pak platí, že by se tepová frekvence měla pohybovat kolem 65 % maximální tepové frekvence. Pro orientační odhad tepu bez elektronického měření vám může posloužit jednoduchá pomůcka. Pokud můžete mluvit plynule bez popadání dechu, váš tep je nejspíše v doporučené hranici. Pro svůj trénink si proto pamatujte jednoduché pravidlo. Na kolo vyrazte minimálně třikrát týdně po dobu 30 minut v zátěži kolem 130 tepů.

 

Chcete-li docílit ještě lepších výsledků, doplňte jízdu na kole vhodným pohybem nebo cvičením. Cyklistika totiž zatěžuje především dolní svalové partie, zatímco horní zahálejí. Pro celkové zdraví je tak vhodné zařadit i doplňkový sport, který rovnoměrně rozloží zátěž na celé tělo nebo potřebné partie. Doporučit můžeme například plavání.

 

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí