Zumba je dalším druhem cvičení, které můžete při redukční kůře vyzkoušet. Není zaměřená jen na snižování hmotnosti, ale je to zajímavý program jak pro tělo, tak pro duši. Zumba je taneční cvičení, nový fitness program který, spojuje cvičení s latinskoamerickými tanci .

Zumba vznikla náhodou, když tanečník a choreograf zpěvačky Shakiry Alberto Perez přišel na hodinu aerobiku a zjistil, že si zapomněl přinést hudbu na cvičení. Jediné co měl byly latinskoamerické písničky a tak se rozhodl improvizovat. Hodina měla úspěch a vznikla tak první lekce zumby. Po pár letech, kdy učil zumbu v Kolumbii, se ji Perez rozhodl vyvézt do Spojených států. Z Ameriky se pak dostala i do Evropy.

Do Česka přišla teprve nedávno, ale objevuje se v čím dál víc fitcentrech. Zumba se hodí pro všechny, kteří nechtějí jenom dřít v posilovně, ale cvičení si skutečně užít a udělat tak něco nejen pro svoji fyzičku, ale i pro psychiku.

Zumba není jen zábava, ale pomáhá také spalovat tuky. Při cvičení totiž pracuje celé tělo a ne jen některé jeho část, jak je tomu u některých jiných cvičení. Protože zumba vznikla jako náhrada za hodinu aerobiku, hodně z něj vychází. Propojuje prvky aerobního cvičení s tanečními kroky ze salsy, rumby, merengue, mamba i hip hopu.

Začátek hodiny připomíná aerobik, používají se jednoduché kroky s jediným účelem, jímž je připravení těla na další náročnější pohyby. Pokud není tělo řádně připravené, zvláště pak klouby, mohlo by dojít k miniaturním poraněním, právě v kloubech, což se projeví zbytečnými bolestmi . Správná příprava trvá přibližně 8-10 minut.

Po rozehřátí následuje řada choreografií, vše záleží na instruktorovi.

Zumba není žádný konkrétní tanec, je to ve své podstatě balíček, ve kterém naleznete směs jednotlivých skladeb, jež reprezentují různé mixy tanců. Díky měnícím se prvkům a krokům různých tanců, se s novou skladbou aktivně zapojují vždy nové svalové skupiny. Samba a salsa zapracuje na svalových partiích nohou. Při reggaetonu se formují boky, břicho. Orientální tance a specifické pózy rukou upraví svalové partie rukou a ramen. Speciálně pro merengue vytvořil Perez, různé varianty doplňujících pohybů pro ruce, takže merengue, které při tanci zaměstnává jen boky, je u zumby perfektním tréninkem pro ramena a bicepsy. Flamenco v zumba verzi zapracuje na stehnech. Cumbia tvaruje boky, svaly břicha a trupu. Pracuje zkrátka vždy celé tělo.

Velkým benefitem zumby je, že zaměstnává, právě díky vlnícím se bokům hluboký stabilizační systém páteře a svalstvo uvnitř těla. Díky aktivaci těchto, běžným způsobem života zlenivělých svalů uvnitř těla, dochází ke zvýšení spalování. Jde o to, že v těle je najednou více aktivních svalů, které potřebují ke svému běžnému provozu více energie a tu si berou buď z přijímané potravy, nebo z tukových zásob. Díky tomu je časté, že lidé, co doposud nic nedělali a najednou začali cvičit zumbu, hlásí vysoké úbytky váhy.

Kdy se při Zumbě hubne?

Tepová frekvence je velmi individuální záležitostí, je ovlivněna věkem, váhou, kondicí. Dle rychlosti tepové frekvence se organizmus cvičícího nachází buď v aerobní, nebo anaerobní zóně.

Anaerobní zóna, není vhodná pro ty, co chodí na zumbu hubnout. Je to moment, kdy tělo pracuje na svalové hmotě, ale nespaluje tuky. Při této fázi fyzické aktivity si budujete kondičku, posilujete svaly, ale nespalujete tuky. Poznáte ji tak, že sotva popadáte dech, nemůžete pořádně mluvit.

Aerobní zóna je ta správná pro ty, co přišli na zumbu sundat pár kilogramů. Je to moment, který poznáte tak, že při cvičení ještě zvládnete v pohodě mluvit. Pokud lekce zumby probíhá v této fázi, je to pro vaši štíhlou linii ideální.

Pro zumbu platí zásadní pravidlo - naslouchejte vlastnímu tělu.

 

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí