Při posilování břicha si svaly rozdělíme na 4 skupiny – horní, dolní a 2 x šikmí. V principu horní skupinu procvičujeme zvedáním hlavy a ramen, spodní zvedáním nohou a šikmí vytočením trupu do strany. Je důležité si vždy uvědomovat, kterou partii právě posilujeme, intenzivně na to myslet a snažit je ji co nejvíc zapojit. Protože při mnohých cvicích máme tendenci si pomáhat úplně jinými svaly, což je nežádoucí.

Dalším důležitým bodem při cvičení břicha je správné dýchání. Tak jako při každém posilování, nadechneme se, když je sval uvolněný (hlava ev. nohy dolů), zabereme (provedeme cvik) a vydechneme. Když se nám při cvičení začne zívat, znamená to, že tělo má málo kyslíku, tudíž špatně dýcháme a měli bychom se víc na to soustředit.

Já doporučuju cvičit na každou svalovou partii 2 různé cviky, po 10 až 15 opakováních. Ideálně celou sestavu zopakovat 2-3x během jednoho cvičení. Je lepší začít dolními břišními svaly, ty bývají nejslabší.

Ukázková sestava pro dolní břišní svaly: 

1. Lehneme si na podložku. Ruce rozpažíme pro větší stabilitu. Nohy spojíme a zdvíháme do pravého úhlu a zpátky k zemi. Snažíme se země nedotknout.

2. V té samé poloze zvedneme nohy a začneme nimi kroužit kupředu jako bychom jeli na kole. Nohy úplně natahujeme a paty se dotýkají téměř země.

Ukázková sestava pro šikmé břišní svaly:

1. Ležíme pořád na zádech na podložce. Pokrčíme kolena na šířku ramen a přeložíme levý kotník přes pravé koleno. Pravou ruku si založíme za hlavu a snažíme se dotknout loktem protilehlého kolene.

2. Lehneme si na bok, pokrčíme nohy do pravého úhlu před sebe, ruce zdvihneme nad hlavu a držíme je v prodloužení páteře. Děláme drobné úklony na stranu.

Opakujeme oba cviky i na opačnou stranu.

Ukázková sestava pro horní břišní svaly:

1. Lehneme si znova na záda, pokrčíme kolena na šířku ramen, ruce založíme za hlavu. Zvedáme hlavu a ramena až tak, aby se nám odlepili lopatky od podložky.

2. V lehu na zádech si prokřížíme nohy, opíráme se jen o hrany chodidel a ruce si prokřížíme na prsou. Opět se zvedáme a přitom tlačíme bradu do hrudníku – uvolníme tím krku.

Barbora Bíliková

 

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí