Název Celulitida pochází z latinského slova cellulitis, jehož význam je zánět buněk. Konkrétně je myšlen zánět podkožních buněk. Běžně ovšem bývá též používán výraz ‚‚pomerančová kůže‘‘, což poukazuje na podobnost vzhledu pokožky pomerančové kůře. Ani jeden z těchto názvů však není zcela výstižný, jelikož podstatou tohoto onemocnění není zánět a příznakem nejsou ani rozšířené póry, ale pouze nerovnosti povrchu pokožky. Dále se můžeme setkat s odbornějšími, možná i přesnějšími názvy, a to celulita (cellulite), či lipohypertrofie.

Tímto onemocněním trpí asi 90% žen a jen 3% mužů. Je tedy zřejmé, že příčiny vzniku budou souviset s určitou rozdílností obou pohlaví. Velkou roli zde hrají hormony produkované vaječníky hlavně v období hormonálních změn (puberta, těhotenství, klimakterium), dalším faktorem je fakt, že ženy mají od přírody větší počet tukových buněk než muži. Dochází tedy ke zvětšení objemu podkožních tukových buněk, které jsou vytlačovány proti povrchu kůže, a vytváří tak na ní drobné bouličky. V těchto místech je značně omezen průtok krve a lymfy.

Celulitida se projevuje ve čtyřech stupních. Nejprve jsou patrné nerovnosti pokožky pouze při zmáčknutí kůže prsty, dalším stádiem jsou viditelné ďolíčky na stehnech a hýždích i bez stlačování, například při napnutí svalů, při sezení na tvrdé podložce nebo při ostrém bočním světle. Ve třetím stádiu je celulitida patrná vždy. Nejvážnější čtvrtý stupeň je již neléčitelný, vyznačuje se hrubými nerovnostmi s častými otoky a bolestivostí.

Léčba se zaměřuje především na odstranění přebytečné vrstvy podkožního tuku, posilnění vazivové tkáně, znovuobnovení průtoku lymfy a krve. Způsoby léčby dělíme na invazivní, u které je nutný zásah pod kůži, a neinvazivní, které se aplikují povrchově.

Příklady léčby:

Ultrazvuk

Použitím ultrazvuku je možné redukovat tukové polštářky, zlepšit prokrvení a mízní tok, dále napnout a zpevnit ochablou pokožku.

Pneumatická lymfodrenáž, ruční masáž

Způsobuje lepší prokrvení a aktivuje lymfatický systém, který odvádí zplodiny metabolismu a narušené tukové buňky.

Elektrostimulace

Nízkofrekvenční el. proud ovlivňuje spalování tuků a urychluje metabolismus, povzbuzuje krevní oběh a uvolňuje svalstvo.

Kosmetické přípravky

Není možné vyléčit celulitidu pouhým používáním různých krémů až na výjimky přípravků, které jsou speciálním mechanismem vpraveny do podkoží, kde působí účinně.

Jako prevence proti vzniku celulitidy je vhodné udržovat si váhu v normálních mezích, nekouřit, omezit alkohol, jíst ovoce a zeleninu, dodržovat správný pitný režim, sportovat (ke zlepšení prokrvení organismu). Vhodné pro prokrvení a podpoření lymfatického systému jsou návštěvy sauny či otužování.

 

 

Kristýna Zikešová

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí