ÚVOD

Toto téma jsem si vybrala na základě nejen toho, že se sama s tímto problémem potýkám, ale i kvůli častému výskytu mezi ženami a dívkami.

1. OBECNĚ O CELULITIDĚ

Celulitida představuje estetický problém v podobě tzv. pomerančové kůže.  Jedná se o ďolíčky v kůži v místech, kde se nejvíce ukládá tuk (např. stehna, hýždě, boky). Tukové buňky se ukládají v podobě hrudek v podkoží a tím způsobují nerovnosti. Podle průzkumů tímto problémem trpí až 90% žen, avšak postiženi mohou být i muži. Ženy mají ale mnohem větší předpoklady ke vzniku celulitidy.

2. PŘÍČINY

Vznik celulitidy má mnoho příčin. Může vznikat v důsledku hromadění tuku, stárnutí a změn podkožního vaziva. Velký vliv mají ženské pohlavní hormony, především hormon estrogen, který změkčuje a zvláčňuje podkožní vazivo. Díky menší produkci estrogenu se tukové buňky mohou rozšiřovat.

První projevy celulitidy se často objevují při užívání hormonální antikoncepce (i dalších hormonů), v těhotenství či při začínající nadváze. Dalšími faktory pro vznik celulitidy může být i nedostatek pohybu a nedostatečný příjem tekutin, prochládání tělových partií, stres, puberta, menopauza, pití alkoholu, kouření a určitou roli hraje i dědičnost.

Častěji bývají postiženy obézní ženy, ale to neznamená, že štíhlé ženy a dívky se s celulitidou nepotýkají.

3. PŘÍZNAKY

Nejdříve je zvrásnění kůže patrné na zadních stranách stehen, později na vnitřních stranách stehen, ale i v oblasti boků, břicha a na hýždích. Objevit se může i na pažích či na celém těle (v extrémních případech).

V dnešní době rozlišujeme čtyři stupně celulitidy:

1. stupeň – „pomerančová kůže“ je viditelná pouze při tlaku na kůži (např. když kůži zmáčkneme prsty – tzv. štípací test).

2. stupeň – drobné hrbolky a nerovnosti v kůži jdou vidět například při sezení na tvrdém povrchu nebo při zatnutí svalů a ostrém bočním osvětlení. I toto stádium se dá léčit nebo zmírnit jeho projevy.

3. stupeň – celulitida jde vidět vždy, bez ohledu na to v jaké se nacházíme poloze. Jedná se o pokročilé stádium, jehož příznaky lze zmírnit při dodržování léčby.

4. stupeň – jedná se o hrubé nerovnosti, kdy se mohou dostavit komplikace, jako jsou otoky a bolestivost. Toto stádium je již neléčitelné a ani projevy nelze zmírnit. Také může způsobit řadu dalších onemocnění, jako jsou například křečové žíly, bolestivé otoky, špatné prokrvení dolních končetin a bércové vředy.

4. LÉČBA

Hned na začátku je nutno podotknout, že léčba celulitidy vyžaduje velkou trpělivost. Viditelné výsledky můžeme pozorovat zhruba po několika měsících a to v podobě pevnější a zdravější kůže. Důležité je věnovat pozornost vyvážené stravě. Léčbu je nejlepší provádět pod lékařským dohledem, kdy je cílem odstranění přebytečného podkožního tuku a zpevnění vazivové tkáně.

4.1 STRAVA A PITNÝ REŽIM

Neexistuje speciální „anticelulitidický“ jídelníček, ale důležité je dbát na vyvážený přísun a výdej energie. Pokud postižený člověk trpí nadváhou, je vhodné se přebytečných kil zbavit (výdej energie by měl být vyšší). Do stravy bychom měli zařadit čerstvou zeleninu a ovoce, čímž zajistíme přísun vitamínů a vlákniny. Omezit alkohol, kouření a konzumaci sladkých a tučných jídel je samozřejmě na místě.

Jak už bylo zmíněno, důležitý je dostatečný přísun tekutin a to alespoň 2-3 litry tekutin denně. Vhodné jsou bylinné čaje, minerální vody a šťávy ze zeleniny a ovoce. Nejvhodnější je samozřejmě obyčejná neperlivá a neslazená voda.

4.2 POHYB

Pravidelný pohyb je při léčbě celulitidy nevyhnutelný. Díky pohybu se můžeme zbavit nadbytečného tuku, a rozproudí se nám krev a lymfa v těle. Doporučují se zpevňovací cviky, běh, rychlá chůze, jízda na kole, plavání a aerobik i tanec.

4.2.1 CVIKY PROTI CELULITIDĚ

Důležité je před samotným cvičením se zahřát a to například dvou minutovým během na místě.

Mezi často používané cviky patří tzv. zvedání hýždí, kdy si lehneme na záda a pokrčené nohy zapřeme ve výšce alespoň půl metru například o postel nebo cokoliv pevného. Následně v pravidelných intervalech zvedáme hýždě.

Také můžeme provádět dřepy do výpadu, kdy je vždy jedna noha vpředu a druhá vzadu (vypadáme jako běžec na startu). U tohoto cviku navíc můžeme používat činky do rukou. Můžeme provádět i klasické dřepy.

Velmi účinné na zpevnění hýždí a stehen je skákání přes švihadlo. Toto cvičení by se mělo provádět každý den a to nejméně půl hodiny s malými pauzami.

4.3 DALŠÍ MOŽNOSTI

Dále pomáhají návštěvy sauny a sprchování se střídavě teplou a studenou vodou. V dnešní době jsou také velmi rozšířeny lymfatické masáže. Tyto masáže provádějí odborníci v příslušných pracovištích nebo různých „wellness“ centrech. Cena jedné masáže se pohybuje kolem 1000Kč, kdy se doporučuje nejméně 10 masáží. Díky rozproudění krve a lymfy v těle se z těla odstraňují toxiny, které způsobují celulitidu.

Na trhu existuje nepřeberné množství pomocných přípravků na odstranění celulitidy. Tyto přípravky mohou zmírnit příznaky, ale jedině s kombinací zdravého životního stylu a dalších pravidel. Velmi rozšířené jsou krémy, které je důležité správně vtírat (přesný postup bývá uveden v příbalovém letáku). Pokožka by měla být neustále promaštěná a zvláčněná. Doporučuje se vždy po sprše či koupeli masáž krouživými pohyby hrubou žínkou s kombinací speciálních krémů. Také jako doplněk můžeme používat různé tablety či čaje, které jsou k zakoupení v lékarnách.

5. PREVENCE

Je všeobecně známé, že prevence je důležitá a jinak tomu ani není u celulitidy. Dobré je zabránit nadváze a rychlým přírůstkům na váze. Do jídelníčku bychom měli zařadit porce zeleniny a ovoce a samozřejmě se vyhnout alkoholu, kávě, kouření a sladkému a tučnému jídlu. Dodržování pitného režimu je stejně důležité.

Dalším bodem je tělesný pohyb, kdy se doporučuje pravidelně cvičit. Dále není dobré dlouho stát či sedět a nosit příliš upnuté oblečení. Preventivně můžeme používat i tělová mléka a krémy určeny pro pomerančovou kůži a na zpevnění pokožky.

6. ČTRNÁCTIDENNÍ PLÁN

Pokud bojujeme proti celulitidě prvního či druhého stupně, nemusíme většinou navštěvovat odborníka. Vhodné je si sestavit pravidelný stravovací a cvičební režim, který budeme dodržovat dlouhodobě.

Sestavila jsem orientační plán na čtrnáct dní, kde najdete jídelníček i sportovní aktivity. Je nutné tento plán cyklicky dodržovat několik měsíců. Jako velmi důležité považuji dodržování tělesné aktivity a přísun ovoce, zeleniny a tekutin.

Den

Snídaně

Svačina

Oběd

Svačina

Večeře

Pohyb

Pondělí

Müsli s ovocem, bílý jogurt

Jablko

Kuskus s kuřecím masem a zeleninou

Mrkev

Pečivo s šunkou

Jízda na rotopedu (45 minut)

Úterý

Kukuřičné lupínky s mlékem

Mandranika

Zapečené těstoviny s uzeným masem

Salátová okurka

Tousty s šunkou s sýrem

Běh (1 hodina)

Středa

Chléb s šunkou

Banán

Zeleninový salát s mozzarelou

Strouhané zelí

Ovocný jogurt, pečivo

Cviky – dřepy a zvedání hýždí

Čtvrtek

Bílý jogurt s müsli

Jablko

Rybí filé a bramborová kaše

Rajče

Chléb s šunkou

Skákání přes švihadlo (45 minut)

Pátek

Pečivo,  pomazánkové máslo

Pomeranč

Špagety s boloňskou omáčkou

Salátová okurka

Chléb se sýrem

Běh (1 hodina)

Sobota

Müsli s ovocem

Hroznové víno

Pizza z jogurtového těsta

Mrkev

Pečivo, šunka, sýr

Cviky - Dřepy, zvedání hýždí

Neděle

Máslový croissant

Jablko

Kuřecí řízek a vařené brambory

Rajče

Zeleninové rizoto

Jízda na rotopedu (45 minut)

Pondělí

Kukuřičné lupínky s mlékem

Banán

Čočková omáčka, noky

Strouhané zelí

Pečivo, pomazánkové máslo

Běh (1 hodina)

Úterý

Tousty s šunkou a sýrem

Mandarinka

Francouzské brambory

Salátová okurka

Zeleninová rýže

Skákání přes švihadlo(45 minut)

Středa

Rohlík a ovocný jogurt

Jablko

Zeleninový salát s balkánským sýrem

Rajče

Tvarohový závin

Cviky- dřepy a zvedání hýždí

Čtvrtek

Chléb, šunka

Pomeranč

Ovocný koláč

Strouhané zelí

Tousty se sýrem a šunkou

Běh (1 hodina)

Pátek

Müsli s ovocem a bílým jogurtem

Jablko

Rybí prsty, brambory

Kedlubna

Pečivo, sýr

Jízda na rotopedu (45 minut)

Sobota

Pečivo, šunka

Kaki

Špagety se sýrovou omáčkou

Mrkev

Ovocný jogurt, pečivo

Plavání (1 hod)

Neděle

Máslový croissant

Hroznové víno

Kuřecí závitek, rýže

Salátová okurka

Zeleninový salát

Bruslení (1 hod)

 

Jako doplňkovou metodu můžeme zvolit sprchování se střídavě teplou a studenou vodou (viz předchozí kapitoly). Také je vhodné před každým jídlem vypít sklenici vody.

6. ZÁVĚR

Myslím si, že každá žena, by neměla podceňovat příznaky celulitidy. Nejdůležitější a nejvhodnější je samozřejmě dbát na prevenci a tím se vyhnout možným potížím. Překvapilo mě, že až 90% žen trpí celulitidou. Stravování a pitný režim je velmi důležitý. A to zejména zahrnout do jídelníčku alespoň dvě porce zeleniny a ovoce denně, jíst menší porce. K večeři bych doporučila spíše lehká jídla. Nesmíme samozřejmě zapomínat na sport a můžeme využít například speciální krémy či lymfatické masáže.

Michaela Svobodová

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí