Nejprve bych se ráda zaměřila na to, co vůbec je Dukanova dieta a co je nutné pro její účinnost. Poté bych ráda zhodnotila výhody a nevýhody této stravy.

Dukanova dieta není v českých vodách příliš rozšířená. Jedná se o velice kontroverzní dietu, kterou připravil francouzský dietolog Dr. Pierre Dukan. Zaměřil se na úbytek potravin s vysokým obsahem sacharidů a naopak přidal stravu s převahou bílkovinné složky. Faktem je, že naše tělo energii z bílkovin získává velice obtížně a velice málo. Aby mělo tělo tedy dostatek energie, zajistíme touto dietou několikrát větší přísun bílkovin než je zdraví prospěšné, aby byl nahrazen nedostatek sacharidů. Tato strava je také desetkrát chudší na vlákninu.

Samotná dieta je rozdělena do čtyř fází, dle povoleného seznamu potravin. V první etapě, tzv. „Útočné“ se podávají pouze netučné bílkoviny po dobu asi 5-7 dnů. Druhá fáze „Rovnoměrná ztráta“ povoluje zeleninu, která ovšem musí být nízko energetická. V další fázi tzv. „Upevňující“ přidává tato dieta také ovoce a dvakrát týdně je povoleno sacharidové jídlo. Poslední etapa „Konečná stabilizace“ už vlastně nemá žádná omezení, jen jednou týdně je doporučena čistě bílkovinná strava.

Nyní se zaměříme na výhody této diety. Samozřejmě prvním pozitivním faktem je, že již mnoha lidem, kteří se o tuto dietu pokusili se opravdu povedlo celkem rychle a hodně zhubnout. Dle deníku Ona.iDnes.cz se jedné klientce podařilo zhubnout dvě kila za 4 dny diety. Otázkou je, zda je tato dieta pro organismus vhodná, ale k tomu se dostaneme až v negativních vlivech této stravy. Přínosným faktem je, že jo-jo efekt této diety je velice malý, pokud se ale stále dodržuje čtvrtá fáze, tedy určitý seznam produktů a jeden čistě bílkovinný den. Další výhodou je, že můžete jíst jak často chcete a jak jste zvyklý, jen opět musíte vybírat z povolených potravin. Určitě všichni ocení, že v pozdější fázi se povoluje i trochu toho zakázaného.

Tato dieta má, ale také mnoho negativ. Největším asi je, že nízký příjem sacharidů zcela rozhodí váš metabolismus, což může být pro organismus velice zatěžující a vyčerpávající. Samozřejmě, když dáte tělu několikráte větší přísun bílkovin a zcela vynecháte sacharidy, může to být pro tělo pořádný šok. Tělo reaguje zvýšenou únavou, nespavostí, suchem v ústech a mohou se objevit i závratě a nevolnost z nedostatku sacharidů. V jídelníčku také převážně chybí Vitamín C a naopak vitaminu D se do těla dostane až 4krát více. Tato dieta je tedy hodně nevyvážená. Jako poslední je asi nutno říci, že pokud se vrátíte ke svému původnímu životnímu stylu a nebudete dodržovat poslední fázi diety, je dosti možné, že váha se může opět zvyšovat až na původní hodnotu.

Na závěr bych chtěla říci, že jde o velice progresivní metodu hubnutí, která vám povolí i občasné zhřešení, ale překonání prvních dvou fází je asi klíčové. Mohou se objevovat nežádoucí účinky, ale jakmile tělo bude moci opět přijímat sacharidy, mělo by se vše vrátit k normálu. Pokud se poté bude dodržovat seznam povolených surovin, je velká šance udržet svou váhu na uzdě. Otázkou zůstává jak dlouho bude pro tělo tato dieta účinná a vhodná.

Holanová Veronika

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí