Chcete zhubnout? Diety Vám tuto snahu mohou zpříjemnit a ulehčit. Ze všeho nejdůležitější je úprava našich špatných návyků ve stravě. Pokud budeme jíst nepravidelně a stravovat se ve velkých množstvích, všechno je zbytečné. Je potřeba se naučit jíst pravidelně, častěji a málo. Měli bychom se nejvíce najíst ráno a večer pak už jíst jen velmi málo.

Jednou z možností diet jsou instantní diety. Instantní dieta znamená náhrada klasické stravy, která zajištuje našemu tělu maximální doporučené denní množství vitaminů a minerálů. Jsou to vlastně náhražky normální stravy, po kterých bychom neměli přibírat zbytečná kila navíc, a nemělo by nám to vůbec škodit. Instantní diety sice zaženou náš hlad a chuť, ale skutečné jídlo to není. Podstupujeme i rizika, že při nedodržení rad a postupů odborníků  - lékařů ohledně přechodu zpět na normální stravu, můžeme velmi rychle svá shozená kila nabrat zpátky.

Hubnoucí koktejly

Příkladem instantní diet jsou například hubnoucí koktejly. Hubnoucí koktejly neboli nízkoenergetická bílkovinná dieta je vlastně instantní prášek, který se připraví velmi snadno. Jeho příprava spočívá v rozmíchání prášku ve vodě nebo v mléku. V koktejlu se skrývá mnoho kalorií a živin, které jsou potřebné k našemu životu.

Mohou však tyto koktejly nahrazovat naši běžnou stravu? Vždyť tento prášek je pouze doplňkem stravy. Za nevýhodu určitě můžeme považovat, že koktejly nejsou vhodné pro všechny lidi. Neměly by je užívat kojící či těhotné ženy. Nejsou vhodné ani pro dospívající mládež, která přirozeně potřebuje klasickou stravu. Nedoporučují se ani diabetikům, kardiakům a fenylketonurikům. Jestli mátě nějaké vředové onemocnění či nesnášenlivost k laktóze je opět lepší zvolit jiný druh diety.

Největší nevýhodou hubnoucích koktejlů je velmi úzký výběr příchutí. Prakticky je možné si vybrat jen ze čtyř chutí: čokoládové, vanilkové, jahodové či kakaové. Jsou to sice nejžádanější druhy, téměř každý člověk si z nich minimálně jeden, který má rád, vybere, ale přeci jen pít pořád dokola ty samé příchutě každému časem začne vadit.

Jako další velmi důležitou nevýhodou je, že největší procento z toho, co zhubneme díky koktejlům, tvoří voda. K tomu abychom zhubli, proto nestačí pouze pití těchto koktejlů, ale dost důležité je také dodržovat redukční jídelníček. Koktejly nelze užívat jen někdy, a jak se nám chce, nemůžeme nahradit jedno z denních jídlem tímto koktejlem a jinak jídelníček neměnit. Tímto postupem se nikam nedostaneme. Nezhubneme a ničím nám to neprospěje. Je nutné, abychom tyto produkty užívali pod přísným dohledem lékaře a řídili se pečlivě jeho radami. K tomu, abychom se nedočkali od našeho organismu nežádoucích účinků, musíme zařadit do našeho denního programu sport. Tímto produktem lze tedy podle doporučení lékařů nahradit denně nejvýše dvě jídla. Nejčastěji to bývá snídaně či večeře.

Dost podstatné je také, že cena nízkoenergetických bílkovinných koktejlů je dost vysoká.  V koktejlech je také dost důležitý pomět bílkovin, sacharidů a tuků. Je dokázané, že pokud vypijeme koktejl, ve kterém je obsaženo větší procento sacharidů než bílkovin, budeme mít velmi brzo hlad. To také není zrovna plus.

Markéta Landkammerová 

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí