Chléb ze lněné vlákniny

Chléb ze lněné vlákniny
Zdravé vaření / online kuchařka - dietní recept na chléb z lněné vlákniny
(pozn: videorecept dole)
Chléb z lněné vlákniny je vhodný při hubnutí pomocí redukční diety a když je žádoucí zdravá výživa. Semínka lnu a lněné otruby jsou požehnáním pro trávicí trakt. Nerozpustná vláknina má čistící efekt na střeva, funguje jako detoxikace. Také namleté žitné otruby působí blahodárně na trávení. Nejde jen o detox, příměs semínek lnu je navíc zdrojem omega 3 a omega 6 mastných kyselin, které snižují cholesterol a jsou důležité pro srdce a cévní systém. Lněná ani žitná vláknina téměř neobsahuje sacharidy, proto je vhodná i u aktivní diety jako Dukanova dieta, dělená strava, krabičková dieta, diety StředaForm a Středalife. V dietě SředaForm se počítá jeden krajíček za 2 jednotky, první dva krajíce denně jsou však s hodnotu 0 (nula).
 
Potřebné suroviny:
2-3 polévkové lžíce namleté lněné vlákniny
(můžeme jednu lžíci nahradit vlákninou žitnou, což je tento recept)
1 syrové vejce
1 polévková lžíce másla či margarinu
1/2 až 1 kávová lžičky prášku do pečiva
k dochucení: sůl, případně drcený kmín apod.
 

Předpříprava:
Namletá lněná vláknina obsahuje směs lněných semínek a jejich obalů. Není vhodné samotné lněné semínko bez obalů, bohužel se u nás rafinovaná lněná semínka bez tobolkových obalů prodávají dokonce v prodejnách zdravé výživy. Hledejte jen semínka s lněnými tobolkami (obilnými slupkami), kde je obsah vlákniny ideální. Potřebné množství rozemeleme nejlépe v elektrickém kávomlýnku. Můžeme však použít i běžný mlýnek na kávu. Namletou lněnou vlákninu, kterou nespotřebujete, uschovejte v ledničce, aby nezežlukla. Lněné semínko obsahuje zdravé omega 3 mastné kyseliny, které by se mohly v teple zkazit. Proto se lněná vláknina prodává nenamletá a je balena ve vzdušných obalech vyráběných např. z juty.
Příprava:
Lžíci másla či margarinu rozehřejte po dobu 20 vteřin v mikrovlnné troubě. Použijte mělkou misku či hluboký talířek. Do rozteklého másla přisypejte namletou lněnou vlákninu, rozšlehané syrové vejce, prášek do pečiva a zamíchejte. Můžete také namletou lněnou vlákninu  přisypávat postupně a pomalu během míchání, jde to pak snadněji. Metličkou či vidličkou důkladně rozmíchejte až se vše spojí. Pak dejte na dvě minuty do mikrovlnné trouby. Vznikne tam krajíc (bochánek), který kopíruje tvar misky.
Pro účasníky soutěže Hubnutí s Deníkem: Lněnou vlákninu seženete se slevou v lékárně Polikliniky dopravního zdravotníctví v České Třebové (Lékárna u nádraží) a lékárně Polikliniky Praha-Italská.
 

  

 
Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí