Kategorie

Pozdrav slunci

Pozdrav slunci

Při tomto cvičení jógy jde o několik po sobě jdoucích cviků (ásan). Ty plynule přecházejí jedna v druhou a měly by jít současně s dechem. Tedy vždy při nádechu a poté i při výdechu by mělo dojít ke změně pozice. Cvičení je vhodné při bolestech zad, ale i při celkové únavě organizmu. Tělo se touto sestavou krásně protáhne a rozpohybuje. Ideální je cvičit pozdrav slunci každé ráno, tehdy jsou účinky nejlépe znatelné. Cvičení by se však měli vyhnout lidé trpící vysokým krevním tlakem, problémy s páteří, nemocemi srdce, či kýlou. Ženy by neměly cvičit tuto sestavu první dva dny menstruačního cyklu.

Při celém cvičení mějte zavřené oči a snažte se na nic nemyslet.

  1. Stůjte s nohama u sebe a ruce spojte dlaněmi k sobě před hrudníkem v úrovni prsou. Záda jsou rovná a tělo je dokonale napřímené. Po nádechu následuje hluboký výdech, snažte se dostat z plic veškerý vzduch. Když máte plíce prázdné, stáhněte všechny svaly na těle.
  2. S pomalým nádechem uvolněte svaly a zvedejte spojené ruce nad hlavu. Trochu se prohněte tak, že pánev protlačíte směrem dopředu.
  3. Do třetí pozice přecházejte opět s hlubokým výdechem. Předkloňte se co nejvíce, nejlépe tak, aby se ruce dotýkaly podlahy.
  4. S nádechem opatrně zanožte pravou nohu tak, jak vidíte na obrázku. Hlava směřuje ke stropu či ke slunci.
  5. Při této pozici je na řadě opět výdech. Zanožte i levou nohu a snažte se dostat do pozice obráceného „V“. Paty by se měly dotýkat podlahy, záda jsou naprosto rovná a hlava schovaná mezi rameny. Jakmile se dostanete do správné pozice, na chvíli zadržte dech. Poté se zhluboka nadechněte.
  6. S výdechem se přibližte tělem k zemi, ale nelehejte si a zůstaňte v poloze, jakou vidíte na obrázku.

Tyto cviky nyní cvičte v opačném pořadí až do pozice číslo jedna. A pozdrav slunci je u konce.

 


Ptáte se jak zhubnout? Důležitá je vhodná dieta. Velmi účinné a jednoduché je například hubnutí s pomocí diety StředaForm (autorem je MUDr. Leoš Středa). Více se dozvíte zde.

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí