Tělesné složení

V posledních letech je stále běžnější, že obyčejná nášlapná váha vás nejen zváží, ale dokáže určit také vaše tělesné složení, to znamená procento vody, svalů a tuku v těle. Jak ale tyto „kouzelné“ osobní váhy fungují? Pojďme si o nich něco říct.

Přístroje, které měří množství tuku a vody v těle, pracují na principu bioimpedance. Zjednodušeně řečeno se jedná o děj, při kterém tělem prochází velmi slabý elektrický proud a přístroj sleduje prostupnost tkání (svaly, krev, kosti, tuk). Podle zadaných parametrů (výška, váha, věk a pohlaví) potom vypočítá body-mass index a tělesné složení, tedy množství tuku, vody a svalů v těle, hmotnost kostry a některé váhy dokonce určí tzv. metabolický věk uživatele.

Co se týče ideálních hodnot, liší se u žen a mužů, stejně tak jako u různých věkových kategorií. Žena středního věku by měla mít mezi 20 – 30% tuku a mezi 50 – 55% vody v těle. U muže středního věku by to mělo být u tuku mezi 15 – 20% a vody by měl mít kolem 60%. Jak je to s hodnotami BMI se můžete podívat na této stránce.

Je však velmi důležité naměřené hodnoty brát s rezervou. Nášlapné osobní váhy nejsou jistě ve svých výpočtech nejpřesnější. Většinou si na ně člověk stoupne bosýma nohama a proud prostupuje pouze dolní polovinu těla a podle toho poté dopočítá horní polovinu. Stejně fungují váhy, u kterých se pacient drží madel, jen s tím rozdílem, že proud prochází horní polovinou těla a poté je dopočítána ta spodní.

Nejlepšími přístroji jsou tedy ty, při jejichž použití jsou na tělo pacienta umístěny elektrody na několika místech. Toto stačí provést na levé či pravé polovině těla s následným dopočtem druhé strany. Pravá a levá půlka těla je jistě symetričtější, než horní a dolní. Stejně tak jsou přesné váhy, které mají jak nášlapné elektrody, tak madla pro uchopení rukama. Ty dokáží změřit prostupnost tkání v celém těle bez nutnosti žádných dopočtů.

 


Nevíte, jak zhubnout? Zkuste hubnutí s pomocí redukční diety StředaForm, jejímž autorem je MUDr. Leoš Středa. Je to velmi jednoduchá a účinná dieta. Čtěte více zde.

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí