Při výběru diety pro děti bychom měli být nadmíru obezřetní, jelikož zde skutečně není na místě volit jakýkoliv typ redukčních diet. V první řadě by si každý rodič měl uvědomit, že dítě během vývoje potřebuje dostatečný a vyvážený příjem potravy k tomu, aby se mohlo zdravě vyvíjet a růst. Jak děti rostou, potřebují v různých životních obdobích jiné množství příjmu potravy, s největší gradací kolem desátého až patnáctého roku života. To nikoho nepřekvapí, protože právě tehdy děti čeká ona důležitá přeměna v dospělé ženy a muže. Právě toto období bývá pro dospívající dívky velice citlivé, a proto by rodiče měli být velice opatrní na případné připomínky ohledně jejich váhy. Avšak bezprostředně po pubertě dochází k výrazným změnám, kdy mladé dívky obvykle nemají takový energetický výdej jako jejich vrstevníci mužského pohlaví a začínají se pomalu, ale jistě, zakulacovat. Když to vezmu ale úplně od začátku, je všem jistě dobře známo, že obezita pramení především ve špatných rodinných návycích. Ačkoliv předpoklad k obezitě ve smyslu snížení výkonnosti metabolismu dědičný zcela jistě je, daleko větším a markantnějším problémem jsou již výše zmiňované rodinné návyky, které se dítě do života z rodiny odnese a postupně je přenáší opět na své potomky. Obézní děti mají nejen problémy zdravotní jako například častější výskyt astmatu, diabetu mellitu, onemocnění srdce, kloubů a cév, ale též mohou mít vlivem obezity narušené sebevědomí a dokonce i deprese, které jim mohou ztrpčovat život i nadále v dospělosti.

A jaká je tedy ta zaručeně správná dieta pro vaše dítě, pokud je obézni? V případě, že váš potomek nemá žádné závažnější zdravotní problémy, které by mu jakýmkoliv způsobem komplikovaly život, je nejlepší dietou zdravý životní styl. Ten spočívá v příjmu pěti menších porcí jídla denně. Ačkoliv dospělí mají tendence při svých hubnoucích procesech omezovat tuky a sacharidy a držet poněkud drastické diety, v žádném případě by podobné manévry neměli zkoušet na svých dětěch. Nejenže takové diety nemají obvykle žádný efekt (ba někdy naopak jo-jo efekt), nedají se držet dlouhodobě a jsou pro děti naprosto nevhodné. Tuky jsou v přiměřeném množství velice důležité. Jsou totiž zdrojem některých esenciálních omega 3 mastných kyselin jako například kyseliny alfa-linoleové (ALA) či kyseliny eikosapentaenové (EPA) a kyseliny dokosahexaenové (DHA). Zdrojem kyseliny alfa-linoleové je dýňový, lněný, řepkový nebo olivový olej. Naopak kyselinu eikosapentaenovou a dokosahexaenovou nalezneme v dostatečné míře u ryb žijících v chladných vodách jako zejména v lososech, makrelách, čerstvém tuňáku a tresčích játrech. Dále tuky umožňují resorpci vitamínů (A, D, E, K) rozpustných v tucích. Proto hrozí dětem při nepřiměřeném příjmu tuků zdravotní problémy související s nedostatkem těchto vitamínů. Zároveň důležitý je příjem bílkovin, neboť bílkoviny tvoří základní stavební kameny svalové hmoty, která je bezpochyby pro dětský růst nezbytná. Nutný je též příjem mléčných výrobků, jež jsou zdrojem kalcia nutného pro správný vývoj kostí a zubů. Vybíráme-li tedy dietu pro děti je lepší hovořit o zdravém životním stylu, který zahrnuje příjem kvalitních potravin v přiměřeném množství. Děti by měli jíst hlavně dostatek ovoce a zeleniny. Neměli bychom zapomenout na podávání libových mas, a to zejména hovězího, drůbežího a samozřejmě ryb, které by se v jejich jídelníčku měly vyskytovat alespoň dvakrát týdně. Maso je zdrojem cenných bílkovin, vitamínů (B12) a minerálních látek. Naopak sladkosti a podobné laskominy by děti měly dostávat spíše výjimečně. Ty by rodiče měli nahradit domácími kompoty či sušeným ovocem. Dále je potřeba omezit pojídání smažených jídel a pití přeslazených nápojů, které mají vysoký obsah cukru nemluvě o škodlivém vlivu na zubní sklovinu. Ke zdravému životnímu stylu a boji proti obezitě patří ještě dostatečná pohybová aktivita, díky které dítě zvýší energetický výdej ale také zabraňuje úbytku svalové hmoty.

V případě, že vaše ratolest musí dodržovat nějakou dietu ze zdravotních důvodů jako je například nesnášenlivost lepku či laktózy, pak je nejlepší volit dietu až po domluvě s odborníkem, nejlépe nutričním terapeutem či lékařem, protože jakákoliv nevhodná strava může dítěti jedině uškodit.

Na závěr bych tedy jen ráda podotkla, že chcete-li, aby Vaše děti byly zdravé a dodržovaly zdravý životní styl, měli by jste jim jít příkladem vy jako první a naučit je správnému stravování už jako malé.

Markéta Kalenská 

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí